O Γιάννης νίκησε τον “Παπ”

2015-12-01T09:10:12+00:00 2015-12-01T11:16:58+00:00.

01/Dec/15 09:10

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γιάννη! Στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση τη φετινή σεζόν, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (9π, 6ρ.) βοήθησε τους Bucks να πάρουν την εντός έδρας νίκη με 92-74 κόντρα στους Νάγκετς του Κώστα Παπανικολάου (0π, 2ρ)

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γιάννη! Στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση τη φετινή σεζόν, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βοήθησε τους Bucks να πάρουν την εντός έδρας νίκη με 92-74 κόντρα στους Νάγκετς του Κώστα Παπανικολάου. Έτσι, τα «ελάφια» κατάφεραν να πάρουν μόλις το δεύτερο θετικό τους αποτέλεσμα στις τελευταίες οχτώ αναμετρήσεις τους και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 7-11, την ώρα που οι Νάγκετς συνεχίζουν να προβληματίζουν με ρεκόρ 6-12.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα από το Μιλγουόκι να καταφέρνει να ξεφύγει με 36-27 στα μέσα της δεύτερης περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν τη διαφορά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 46-44. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μπακς κατάφεραν να οικοδομήσουν μία διαφορά με τον Γιάννη να σκοράρει έξι πόντους και την περίοδο να κλείνει στο 67-60 υπέρ των γηπεδούχων. Η τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Τζέισον Κιντ η οποία πήρε μία αρκετά εύκολη νίκη με 92-74 και έβαλε τέλος σε μία σειρά κακών εμφανίσεων και αποτελεσμάτων.

Τα δύο ελληνόπουλα δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν ιδιαίτερα αφού ο μεν Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο αλλά και δύο λάθη, ενώ ο Παπανικολάου ήταν μάλλον αρνητικός με 0 πόντους (0/4 σουτ) και 2 ριμπάουντ. Κορυφαίος μιας αναμέτρησης με χαμηλές γενικά επιδόσεις ήταν ο Μονρόε, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους (8/11 σουτ) και μάζεψε 5 ριμπάουντ.