Πήρε “εκδίκηση” η Εφές Αναντολού

2015-12-03T22:04:55+00:00 2015-12-04T07:36:21+00:00.

03/Dec/15 22:04

Γκόρντιτς

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε η Εφές Αναντολού την Τσεντεβίτα, καθώς μετά από μια φοβερή εμφάνιση και ανατροπή στην τελευταία περίοδο, γύρισε… τούμπα ένα ματς που έλεγχαν απόλυτα οι Κροάτες και επικράτησε με 81-75 για την 8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Μάλιστα, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, όχι απλά νίκησε αλλά ισοφάρισε τη διαφορά των έξι πόντων από τον πρώτο αγώνα στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Τούρκοι αν έχαναν θα άρχισαν να κινδυνεύουν να χάσουν το τραίνο του Τοπ16 κι έτσι στο τέλος λειτούργησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Η Τσεντεβίτα είχε παγιώσει τη διαφορά στους 6-12 πόντους, όμως στα τελευταία οκτώ λεπτά ανατράπηκαν τα πάντα.

Με τους Μπράιαν Ντάνστον και Ντέρικ Μπράουν να παίρνουν μπρος και τον Γκρέιντζερ να τους ακολουθεί, το 70-64 έγινε 70-75 με ένα εξαιρετικό σερί 11-0 που διακόπηκε στα 2’55” πριν τη λήξη. Ήταν πλέον αργά για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ντάριο Σάριτς ήταν επίσης “καυτός” και ο Ντούντα χαμογέλασε τελευταίος.

Ο νεαρός Κροάτης έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τρεις ακόμα συμπαίκτες του σκόραραν με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μίρο Μπιλάν από την άλλη πλευρά παραλίγο να γίνει κι αυτός “διπλός”, καθώς είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέικομπ Πούλεν προσέθεσε 17 πόντους και 5 ασίστ.

Oι παίκτες του Βέλικο Μρσιτς είχαν 9/18 τρίποντα, αλλά μόλις 35% στα δίποντα, έναντι 48% της Εφές Αναντολού, που είχε και αξιόλογο ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (8/20-40%).

Κλειδί του ήταν η διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του Ίβκοβιτς στο τέλος που βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, με την Τσεντεβίτα να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μια ανάσα από την πρόκριση στο ΤΟΠ-16, αν και αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται κοντά στο εισιτήριο αν ηττηθεί η Αρμάνι Μιλάνο από τον Ολυμπιακό.