“Έλαμψε” στο τέλος ο Αστέρας!

2015-12-04T23:08:36+00:00 2015-12-05T02:09:41+00:00.

04/Dec/15 23:08

Αστέρας

Τρομερή μάχη στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα να λυγίζει (96-91) τη Χίμκι στο φινάλε, κάνοντας βήμα προς το Top-16- “Χαμός” στον Α’ όμιλο.

Μια νίκη που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στο φινάλε πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος σε μια κατάμεστη “Χάλα Πιονίρ” λύγισε τη Χίμκι, η οποία έχασε την ευκαιρία να “κλειδώσει” την πρόκριση. Το δίδυμο Τσίρμπες-Μίλερ έβγαζε “φωτιές” σημειώνοντας μαζί τους 52 από τους 96 πόντους της ομάδας του, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Γιόβιτς και Ουίλιαμς.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε πλέον στο 4-4, πιάνοντας τη Χίμκι, η ήττα της οποίας δυσχεράνει τη θέση της Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι έχουν ηττηθεί δύο φορές από τη ρωσική ομάδα και δεν θέλουν να εμπλακούν μαζί της σε καμία ισοβαθμία. Οι ισοβαθμίες πλέον είναι κάτι πολύ πιθανό στον Α’ όμιλο, όπου με εξαίρεση τη Φενέρμπαχτσε η οποία έχει προκριθεί, γίνεται ένας μικρός χαμός!

“Φονικό” δίδυμο και… 19 επιθετικά ριμπάουντ

Όσον αφορά στον αγώνα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 52-60 στο 23’ αλλά οι Τσίρμπες και Μίλερ ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσαν τους 10 τελευταίους της ομάδας τους και συνολικά τους 16 από τους 28 πόντους της στην τέταρτη περίοδο. Ο Σβεντ έκανε ότι μπορούσε για τους φιλοξενούμενους αλλά σε μια τέτοια μάχη που τα ποσοστά ευστοχίας δεν ήταν μεγάλα, τα 19 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά. Οι παίκτες του Ράντονιτς κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (46-29). Επίσης, καταλυτική ήταν η παρουσία του… έκτου παίκτη (βλ. κόσμος) του Ερυθρού Αστέρα που έδωσε ώθηση στους “ερυθρόλευκους” στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.