Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Βαλένθια!

2015-12-06T15:56:20+00:00 2015-12-06T16:55:47+00:00.

06/Dec/15 15:56

Η Βαλένθια πέρασε (81-67) κι από τη Σεβίλλη και συνεχίζει την εντυπωσιακή αήττητη πορεία της στη φετινή σεζόν-Δεν άντεξε η Μούρθια του Κατσικάρη στη Μαδρίτη.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Οι “νυχτερίδες” έκαναν το “9 στα 9” στη LigaEndesa και συνολικά έχει ρεκόρ 17-0 σε Ισπανία και Eurocup. Ο Ράφα Μαρτίνεθ σημείωσε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Λουκ Σίκμα (2π., 9ρ., 7ασ.). Ήταν η καλύτερη επιθετική εμφάνιση του Ισπανού γκαρντ τα τελευταία 2,5 χρόνια (ή αλλιώς 97 ματς) και τον αγώνα με την Μπανταλόνα, όπου είχε σκοράρει 23 πόντους.

Διατήρησε την παράδοση η Ρεάλ

Τη μέρα που οριστικοποιήθηκε η παραμονή του στον πάγκο της Εθνικής ομάδας ο Φώτης Κατσικάρης πήγε να οδηγήσει τη Μούρθια σε θρίαμβο επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύσκολη τη ζωή της “βασίλισσας” επί 28 λεπτά (σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 61-61) αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Λάσο ξέσπασαν… Στα επόμενα 12 λεπτά έκαναν επιμέρους 40-19 κι επικράτησαν με 101-80, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κάπως έτσι η Ρεάλ διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στη Μούρθια, η οποία γνώρισε τη 18η ήττα της σε ισάριθμες επισκέψεις στην έδρα των Μαδριλένων.

lull cabezas real murcia

Νίκη για… Copa

Η Μάλαγα με πρωταγωνιστές τους Τζάκσον (18π. με 6/10 σουτ) και Κουζμίνσκας (17π. με 7/8διπ.) νίκησε 90-84 στην Μπανταλόνα κι έκανε καθοριστικό βήμα για την παρουσία της στο Copa del Rey. Ο Μπράντον Πολ (25π. με 8/12 σουτ) δεν έφτανε για τους γηπεδούχους. Με τον Ίσραελ Γκονζάλεθ στον πάγκο της (σ.σ. ο Ρενέσες ήταν ασθενής), η Γκραν Κανάρια επικράτησε 88-75 της Ομπραντόιρο, με τον Κέβιν Πάνγκος να σκοράρει 21 πόντους με 5/6 τρίποντα.