Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Μπαρτσελόνα!

2015-12-13T21:39:57+00:00 2015-12-13T21:55:20+00:00.

13/Dec/15 21:39

Η Μπαρτσελόνα απώλεσε διαφορά 24 πόντων αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη (81-77) από την έδρα της Μάλαγα.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν ένα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να προηγούνται με 47-23 (19’). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “μπλαουγκράνα” ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, έχοντας 13/16 δίποντα και 6/15 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και μολονότι στο 28’ ήταν πίσω με 38-59, λίγο έλειψε να πετύχουν μια επική ανατροπή. Μάλιστα, με καλάθι του Χέντριξ, η Ουνικάχα προηγήθηκε με 65-64, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε στο +4 (70-66).

Οι Καταλανοί, όμως, με σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό βρέθηκαν πέρασαν μπροστά με 79-75 κι έφτασαν στην ένατη νίκη τους σε 10 αγώνες. Ο Τζάστοιν Ντόελμαν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 19 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Την τέταρτη νίκη της πέτυχε η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη, η οποία επικράτησε 76-67 στην έδρας της Χιπουσκόα, με τον Σκοτ Γουντ να σκοράρει 22 πόντους (5/10 τρίποντα).