Νίκη πρόκρισης και… παρέα με Παναθηναϊκό ο Αστέρας

2015-12-18T22:16:24+00:00 2015-12-18T22:31:14+00:00.

18/Dec/15 22:16

Αστέρας

Με επί μέρους σκορ 29-11 στην τελευταία περίοδο και μπροστά στο εκπληκτικό κοινό του, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη (85-76) απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου και προκρίθηκε στο top 16 της Ευρωλίγκας!

Με επί μέρους σκορ 29-11 στην τελευταία περίοδο και μπροστά στο εκπληκτικό κοινό του, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη (85-76) απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου και προκρίθηκε στο top 16 της Ευρωλίγκας! Ο Μάρκο Γκούντουριτς πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία μεγάλη ανατροπή.

Κορυφαίος παίκτης του Αστέρα ήταν ο Γερμανός σέντερ, Μάικ Ζίρμπες (17π, 9ρ), με τον Κουίνσι Μίλερ (21π, 10ρ) να κάνει τα πάντα πάνω στο παρκέ και να πετυχαίνει το τρίποντο που έκρινε τον τελικό νικητή.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τους Σέρβους οπαδούς στην εξέδρα να έχουν δημιουργήσει μαγική ατμόσφαιρα, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 16-5 μόλις στο 4′. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε (23-10, 6′), όμως οι Σαβάνοβιτς και Τζέντοβιτς έδωσαν σημαντικές ανάσες στη Μπάγερν και μείωσαν προσωρινά (25-18, 8′). Το ιδιαίτερα παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 31-20 και τις άμυνες να απουσιάζουν παντελώς.

Στα επόμενα λεπτά η γερμανική ομάδα βελτιώθηκε σημαντικά και κατάφερε να τρέξει σερί 6-0 (31-26, 13′), με όπλο την πολύ καλή άμυνα. To τάιμ άουτ του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν ανέκοψε το ρυθμό της γερμανικής ομάδας που πλησίασε ακόμα περισσότερο (36-33, 17′), δια χειρός Ρίβερς και κρατήθηκε κοντά στο σκόρ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (44-40).

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία και τους Σέρβους να χάνουν σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Πολύ καλύτερη παρουσιάστηκε η Μπάγερν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Τζέντοβιτς με καλάθι στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε αρχικά σε 46-46 στο 23′ και ο πολύ θετικός Τόμπσον έδωσε αέρα +5 στους φιλοξενούμενους (53-48, 26′). Η προσωρινή αντίδραση του Αστέρα (53-52, 27′) δεν πτόησε την ομάδα του Πέσιτς η οποία με διαδοχικά κλεψίματα και τρίποντα του Ρίβερς πήρε σημαντικό προβάδισμα με 65-56 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τελική ευθεία και… Σερβικός θρίαμβος!

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε έναν απροσδόκητο πρωταγωνιστική στο πρόσωπο του Γκούντουριτς! Ο νεαρός Σέρβος με 7 σερί πόντους κατάφερε να φέρει την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (69-68, 34′), ενώ ο Μίλερ με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα μετά από ώρα στον Ερυθρό Αστέρα (74-73), 4.14′ πριν το τέλος.

Οι διαδοχικές βεβιασμένες προσπάθειες των Γερμανών έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να ξεφύγει αρχικά με 78-74 (38′) και ο “φονιάς” Κουίνσι Μίλερ με ακόμα ένα τρίποντο καθάρισε την υπόθεση νίκη 81-74, 49” πριν το τέλος. Η Μπάγερν δεν κατάφερε να αντιδράσει και το τελικό 85-76 της στέρησε την παρουσία της στο top 16. Ο Ερυθρός Αστέρας συνεχίζει στη διοργάνωση και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό!