“Πράσινος” περίπατος, εντυπωσιακός Παπαγιάννης!

2015-12-23T20:40:35+00:00 2015-12-23T21:45:37+00:00.

23/Dec/15 20:40

Τις 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League έφτασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 88-54 της Καβάλας. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Μπροστά σε περίπου 6000 φίλους της ομάδας ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Καβάλα με 88-54 και έφτασε τις 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρουσιάστηκαν σοβαροί στις δύο πλευρές του παρκέ και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Άρη (27/12, 18:30).

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (15π, 10ρ, 3 μπλοκ) και απέδειξε πως μπορεί να δώσει σημαντικές λύσεις εκμεταλλευόμενος τα σπουδαία του σημαντικά προσόντα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τον Νικ Καλάθη να είναι εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-6 στο 5′, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ραντούλιτσα. Τα αμυντικά κενά της Καβάλας επέτρεψαν στους “πράσινους” να ξεφύγουν από νωρίς με διψήφια διαφορά (19-9, 7′) και να ολοκληρώσουν τελικά το δεκάλεπτο στο 25-15, με τον Νίκο Παππά να δίνει σημαντικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε την ευκαιρία στον Σάσα Τζόρτζεβιτς να περάσει στο παρκέ τους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη. Ο Έλληνας σέντερ εκμεταλλευόμενος το ύψος του πέτυχε 5 γρήγορους πόντους και διαμόρφωσε το 32-18 στο 13′, όμως για τα επόμενα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο. Τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Τζέιμς Φελντέιν έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +21 (42-21, 19′) αλλά η Καβάλα κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 44-26, χάρη σε τρίποντο του θετικού Λέιζερ.

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε μόλις 8 λάθη στο ημίχρονο έναντι 9 των “πρασίνων”, δεν κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ λόγω των τραγικών ποσοστών τους (9/32, 28%).

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η Καβάλα δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Παναθηναϊκό και ο Γκιστ με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 52-58 στο 24′. Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου σκόραρε με το σταγονόμετρο και ο Γιώργος Παπαγιάννης έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +30 (61-31, 27′) με τους γηπεδούχους να μην σταματάνε και να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο στο εντυπωσιακό 72-36.

Το τελευταίο διαδικαστικού χαρακτήρα δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει στο παρκέ μία αμιγώς ελληνική και νεανική πεντάδα. Οι Λούντζης, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης δεν άφησαν το πόδι από το “γκάζι” και ο νεαρός σέντερ με ακόμα ένα κάρφωμα στην αναμέτρηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 79-40 (35′). Ο Νίκος Παππάς με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ο Παπαγιάννης με ακόμα μία όμορφη προσπάθειαδιαμόρφωσαν το 85-44, 2.13″ πριν το τέλος. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 88-54.

Που κρίθηκε

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν αφήνει περιθώρια για ιδιαίτερες αναλύσεις. Ο αήττητος Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος κάτι που φάνηκε πάνω στο παρκέ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στους ψηλούς της Καβάλας και κατάφερε μέσα σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει νταμπλ-νταμπλ. Ο Έλληνας σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ όντας ο κορυφαίος των “πρασίνων”.