Στο τέλος νικάει η… άμυνα

2015-12-24T18:59:42+00:00 2015-12-24T20:34:09+00:00.

24/Dec/15 18:59

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος τα χρειάστηκε αλλά τελικά επικράτησε 76-64, στηριζόμενος στο κομμάτι του παιχνιδιού του, που αποτελεί εγγύηση, την άμυνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και έκαμψαν την αντίσταση των “κίτρινων”, οι οποίοι έδειξαν γιατί ήταν εφτά ματς αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Μολονότι ο ΜακΝιλ ουσιαστικά βγήκε εκτός αγώνα από τα πρώτα 2,5 λεπτά του αγώνα (με δύο φάουλ και μια τεχνική ποινη) ο Άρης εμφανίστηκε πολύ “διαβασμένος” στο ΣΕΦ. Με την άμυνα του και κυρίως τις γρήγορες επιστροφές του δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να επιβάλει τον υψηλό ρυθμό του. Η είσοδος του Χάντερ αντί του Μιλουτίνοφ έκανε πιο γρήγορους στην άμυνα τους “ερυθρόλευκους” που έβαλαν και κάποια σουτ αλλά αυτό δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι τους. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, ο Αμερικανός σέντερ χρειάστηκε να πάει στα αποδυτήρια καθώς ένοιωσε δυσφορία για να επιστρέψει λίγη ώρα αργότερα. Η πίεση του Άρη είχε αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να κάνουν 8 λάθη στο πρώτο μέρος. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω με 5 πόντους (21-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ανέτρεψαν την κατάσταση κι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, οι “κίτρινοι” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να βρεθούν για πρώτη φορά στο +7 (43-36) αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βελτίωσαν τις ατομικές τους άμυνες και κυρίως άρχισε να τρέχει πιο σωστά στο παρκέ. Σε αυτά αν προσθέσει κάποιος και την καλή δουλειά του Μάντζαρη στο οργανωτικό κομμάτι, τότε αντιλαμβάνεται πως ήρθε στο 10-0, με το οποίο πέρασε μπροστά με 46-43. Η ομάδα του Πρίφτη, όμως, ήταν αποφασισμένη να μην παραδώσει τα όπλα, όντας πολύ ανταγωνιστικός. Ο παροπλισμένος στο πρώτο μέρος, ΜακΝιλ έδωσε λύσεις κι ο Άρης εν επέτρεψε στον βελτιωμένο Ολυμπιακό να ξεφύγει. Μάλιστα, με σερί 5-0 η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε μπροστά (55-54)…

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σημείωσε πέντε σερί πόντους κι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 8-0 στην τέταρτη περίοδο (10-0 συνολικά) και για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στο +9 (64-55), μετά το τρίποντο του Παπαπέτρου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όπως έκαναν πολλές φορές στο παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά τα σημάδια της κούρασης άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους κι οι επιλογές δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Από τη στιγμή, όμως, που ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει κάποια καλάθια και να “καθαρίσει” το ματς σε εκείνο στο σημείο, ήρθε το τρίποντο του ΜακΝιλ να μειώσει σε 66-62 (37′). Τελικά, τη λύση έδωσε η… εγγύηση που ακούει στο όνομα, Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος έκανε το 71-64 και στην αμέσως επόμενη επίθεση έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Ουότερς.

Που κρίθηκε

Στην άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο. Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν επιμέρους 20-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη κόντρα σε έναν άκρως ανταγωνιστικό Άρη.

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σημείωσε τους 9 από τους 14 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε καθοριστική συμβολή και στην καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64.