Καλό ποδαρικό με Οντομ

2016-01-03T14:24:15+00:00 2016-01-03T19:28:43+00:00.

Lefteris Moutis

03/Jan/16 14:24

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το 2016 με τον ίδιο τρόπου έκλεισε το 2015: με εντός έδρας νίκη. Ο Απόλλων Πατρών αντιστάθηκε μόνο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (83-62) και έτσι η προσοχή στράφηκε στον Ντάριους Τζόνσον Οντομ που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν χωρίς τους Ματ Λοτζέσκι και Γιώργο Πρίντεζη (έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους) και έτσι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να επεκτείνει το ροτέισον και να δώσει ευκαιρίες σε πολλούς παίκτες. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ενώ αποτελεσματικός ήταν και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος φαίνεται πως επέστρεψε για τα καλά μετά τον τραυματισμό του.

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον ωστόσο, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού είχει επικεντρωθεί στον Ντάριους Τζόνσον Οντομ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του. Ο νέος Αμερικανός γκαρντ των “ερυθρολεύκων” έδειξε ότι ακόμα χρειάζεται χρόνο μέχρι να μάθει το παιχνίδι των συμπαικτών του, αλλά πήρε αρκετές πρωτοβουλίες στην επίθεση δοκιμάζοντας το χέρι του από μακριά, αλλά και διεισδύοντας στο αντίπαλο καλάθι. Ευστόχησε νωρίς σε 2/2 βολές, αλλά μετά από 0/4 σουτ, πέτυχε το πρώτο του καλάθι στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου με κάθετη διείσδυση σε φάση ένας εναντίον ενός. Λίγο αργότερα ευστόχησε και σε τρίποντο φανερώνοντας ότι έχει αρκετή ποικιλία στο επιθετικό του παιχνίδι.

Το μεσημεριανό ματς εν μέσω εορτών έδειξε ότι επηρέασε περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά το καλό ξεκίνημα του Νίκολα Μιλουτίνοφ (6 πόντοι με 3/3 δίποντα στο πρώτο τρίλεπτο), χαλάρωσαν αμυντικά και επέτρεψαν στον Απόλλωνα Πατρών να προηγηθεί με 12-11 (6′), όταν ο Γουντς μάρκαρε αποτελεσματικά τον Σέρβο σέντερ και τον φόρτωσε με δυο γρήγορα φάουλ. Ο Αμερικανός σέντερ των φιλοξενούμενων τραυματίστηκε ωστόσο, μετά από 6′ συμμετοχής και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στη μάχη των ριμπάουντ και με την πίεση που ασκούσε στην άμυνα, κατάφερνε να ελέγξει πλήρως το ρυθμό του αγώνα και να έχει επτά περισσότερες κατοχές μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας ήταν… κακός μπελάς για τους Πειραιώτες (28-28, 18′) με τον Βεργίνη να αλλάζει το ρυθμό του αγώνα και τους Μέγερ και Σάντλερ να απειλούν συνεχώς το καλάθι των “ερυθρολεύκων”.

Η αιτία ωστόσο, της υψηλής ανταγωνιστικότητας που υπήρχε στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο ήταν η αστοχία του Ολυμπιακού πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Μολονότι, οι Πειραιώτες είχαν 10/15 δίποντα “χτυπώντας” αποτελεσματικά τον Απόλλωνα κοντά στο καλάθι, δεν μπορούσαν να σκοράρουν από μακριά έχοντας 0/13 τρίποντα μέχρι να ευστοχήσει ο Αγραβάνης (35-28, 20′) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων, καθώς ο Μιλουτίνοφ βρήκε και πάλι ρυθμό κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι, την ώρα που ο Σπανούλης ήταν αποτελεσματικός σε δημιουργία και εκτέλεση με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Ο Μέγερ προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του τον Απόλλωνα πετυχαίνοντας τους 10 από τους 11 πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά ανέβηκε ψηλά (59-42, 30′) και πλέον ο αγώνας είχε χάσει το ενδιαφέρον του.

Ο Αθηναίου ανέβασε την απόδοση του φθάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων, ο Τζέιμς πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής βοηθώντας από την πλευρά του και έτσι ο Ολυμπιακός παίζοντας σκληρή άμυνα μέχρι τέλους, κατάφερε να κερδίσει εύκολα με 21 πόντους διαφορά (83-62).