Τρίτωσε το κακό, ήττα που “πονάει” για τον Άρη

2016-11-29T23:02:33+00:00 2016-11-29T23:19:22+00:00.

29/Nov/16 23:02

ԓLЉύӠˉÊ / QǓ - ̏́ʏ / CHAMPIONS LEAGUE / ARIS - MONACO

Ο Άρης πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μονακό, η οποία απέδρασε με τη νίκη από το “Nick Galis Hall”

Ο Άρης πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μονακό, η οποία απέδρασε με τη νίκη (65-62) από το “Nick Galis Hall”

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “κίτρινων” στο “σπίτι” του και τρίτη συνεχόμενη… Μια ήττα που “πόνεσε” την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που βλέπει τη γαλλική ομάδα μαζί με την Μπάνβιτ να απομακρύνονται καθώς έχουν πλέον 6-1.

Ο Άρης έπεσε στο 4-3 και μολονότι έχει έναν ολόκληρο γύρο για να ανατρέψει την κατάσταση, τα πράγματα γίνονται δύσκολα όσον αφορά στην κατάληψη της κορυφής.

Η ελληνική ομάδα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τζένκινς και Κάμινγκς να είναι πρωταγωνιστές, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο (οι ομάδες μπήκαν ισόπαλες 60-60) έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.

Βέβαια, στον Άρη έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για το αντικανονικό κόψιμο του Αμπουντού στον Κάμινγκς (έπρεπε να μετρήσει το καλάθι) με το σκορ 60-61. Μάλιστα, στην επόμενη φάση ο Αμπουντού πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, σε μια φάση που η άμυνα των “κίτρινων” δεν λειτούργησε σωστά με αποτέλεσμα ο παίκτης της Μονακό να σουτάρει μόνος του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μποστ ξεκίνησε δυνατά κι έβαλα από νωρίς τη Μονακό σε θέση οδηγού (16-8 στο 8′), με τον Άρη να μένει δίχως πόντο για τέσσερις λεπτά. Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν με 2/10 τρίποντα, ενώ στην άμυνα με κάποιες εξαιρέσεις δέχθηκαν με ευκολία καλάθια μέσα στη ρακέτα.

Η Μονακό διατήρησε έτσι ένα προβάδισμα ασφαλείας ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-25 (19′). Η καλή παρουσία του Τζένκινς βοήθησε τον Άρη να μειώσει στο -5 (32-37 στο 21′) αλλά ο Πρίφτης είδε τον Μπάκνερ να τραυματίζεται (γύρισε το πόδι) και χρειάστηκε να πάει στο ιατρείο του γηπέδου καθώς δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μπήκαν “μουδιασμένα” στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν μόλις μία βολή στα πρώτα 3,5 λεπτά κι ο Άρης ισοφάρισε (38-38 στο 24′) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 5-5!

Με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 11-1 οι “κίτρινοι” πέρασαν μπροστά με 41-38, με τη γαλλική ομάδα να σημειώνει το πρώτο σουτ μετά από 7.5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τζένκινς οδηγούσε τον Άρη, ωστόσο ένα 7-0 της Μονακό άλλαξε τα δεδομένα καθώς προηγήθηκε με 53-47!

Ο Κάμινγκς, όμως, ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο μέρος και φτάνοντας τους 15 πόντους μετά την ανάπαυλα ισοφάρισε σε 60-60, 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε δυο προσπάθειες για να δώσει το προβάδισμα μετά τη 1/2 βολές του Σι αλλά αστόχησε, αν και στη δεύτερη το κόψιμο του Αμπουντού ήταν αντικανονικό (είχε βρει η μπάλα το ταμπλό).

Ο τελευταίος πέτυχε στην επόμενη φάση και το τρίποντο “μαχαιριά” που έκανε το 60-64 στα 25.4”, με την άμυνα του Άρη να μην λειτουργεί σωστά και να τον αφήνει μόνο του…