Μπούργος – ΑΕΚ 93-76: Σε μία κακιά βραδιά στην Ισπανία τα έχασε ΟΛΑ! (videos)

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πραγματοποίησε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει στην συνέχεια να φανεί ανταγωνιστική και να πετύχει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να φύγει με “σκυμμένο το κεφάλι” από την Ισπανία.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 7-5, ενώ οι Ισπανοί προσπέρασαν και την ΑΕΚ στην βαθμολογία αφού κάλυψαν και την διαφορά της ήττα στον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ όπου ήταν 8 πόντοι (74-66).

Η εξέλιξη

“Εφιαλτικό” πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ!

Δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα η ελληνική ομάδα και στις δύο πλευρές του παρκέ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-6 (στο 6′). Η διαφορά για τους Ισπανούς έφτασε και στο +12 (18-8 στο 8′) για πρώτη φορά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ΑΕΚ παρουσίαζε ιδιαίτερα προβληματική εικόνα με αποτέλεσμα να δεχθεί επιμέρους σκορ 22-10 και βρέθηκε στο -23 και με double score (46-23 στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 20 πόντους (54-34) και την “ένωση” να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

“Πάλεψε” αλλά δεν έκανε την μεγάλη ανατροπή η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μειώσει δραστικά την μεγάλη διαφορά, αλλά και παρότι έπαιξε καλή άμυνα δεν τα κατάφερνε (62-43 στο 25′). Με επιμέρους σκορ 10-5 η ελληνική έφερε την διαφορά στους 14 (67-53 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 74-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Σαν Πάμπλο Μπούργος μπήκε και πάλι πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-2 ανέβασαν ξανά το προβάδισμα της στο +22 (81-59 στο 33′) και έγινε το απόλυτο φαβορί για την νίκη. 4′ λεπτά πριν το φινάλε η ΑΕΚ με εντυπωσιακό σερί 11-0 μείωσε σε 81-70 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο τελευταίο δίλεπτο η ελληνική ομάδα μείωσε στους 9 πόντους (85-76) και έχοντας χάσει την ευκαιρία για το διπλό προσπαθούσε να προστατεύσει την διαφορά του πρώτου ματς. Τελικά η Σαν Πάμπλο Μπούργος πήρε το ματς με 93-76 και την διαφορά και άφησε πίσω την ΑΕΚ στην κατάταξη.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Ισπανοί πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 54-34 και αυτή την διαφορά δεν κατάφερε να την καλύψει η ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπενίτε ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους (8/12 σουτ) και 2 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Άπιτς με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φιτιπάλντο με 10 πόντους και 7 ασίστ και ο ΜακΦάντεν με 10 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76.