Ρίγα – Περιστέρι 60-57: Κρίμα… αδίκησε τον εαυτό του και αποκλείστηκε (videos)

Μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι δεν έπαιξε καλά και δεν μπορούσε να διεκδικήσει την πρόκριση παρότι είχε επιστρέψει από το -18, όμως τελικά στο φινάλε παρότι βρέθηκε μία “ανάσα” από την παράταση όπου θα διεκδικούσε την νίκη-πρόκριση με +4 αποκλείστηκε χάρη σε τρίποντο του Ζόρικς.

Πλέον η Ρίγα προκρίνεται για πρώτη φορά στα playoffs της διοργάνωσης με ρεκόρ 4-2, ενώ το Περιστέρι φέτος αποκλείστηκε με 2 νίκες και 4 ήττες.

Το ματς

Η επίθεση το πρόβλημα και -13 το Περιστέρι

Δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη και βρέθηκε από νωρίς να χάνει με διψήφιες διαφορές (12-2 στο 5′ και 14’4 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το Περιστέρι πίσω με 22-10 και να έχει 6 λάθη και 3/12 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με την ελληνική ομάδα να σκοράρει μόλις 3 πόντους σε 5′ λεπτά η διαφορά έφτασε και στο +18 (31-13 στο 15′) με τις ελπίδες πρόκρισης να μειώνονται ιδιαίτερα από νωρίς. Με ένα μικρό σερί 9-2 το Περιστέρι μείωσε σε 33-22 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-27 με τον Άλμαν για την Ρίγα να έχει 15 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Έγινε ντέρμπι στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ρίγα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στο κομμάτι της άμυνας και τους γηπεδούχους να διατηρούν μία διψήφια διαφορά “ασφαλείας” (46-33 στο 25′) και να είναι το φαβορί για την νίκη-πρόκριση. Όμως το Περιστέρι προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή και μείωσε με σερί 10-0 σε 46-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 48-43 και την Ρίγα να σκοράρει μόλις 8 πόντους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Περιστέρι πάσχιζε να περάσει μπροστά και παρέμενε κοντά στο σκορ (50-48 στο στο 34′). 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Κρόκετ ισοφάρισε σε 52-52 και πλέον η ελληνική ομάδα μπορούσε να διεκδικήσει την νίκη με 4 πόντους, όμως ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων 1:50 πριν το τέλος έδειχνε να κρίνει την πρόκριση (57-52 στο 39′), όμως ο Μπουρούσης στα 5′ έπειτα και από τρίποντο του Καράμπελα ισοφάρισε σε 57-57 αλλά ο Ζόρικς με τρίποντο “μαχαιριά” έδωσε την νίκη στην Ρίγα με 60-57!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο τρίποντο του Ζόρικς στο 1′ δευτερόλεπτο πριν την λήξη, αλλά και στην γενικότερη κακή επιθετικά εικόνα του Περιστερίου σε όλο το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άλμαν ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο killer Ζόρικς είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.