Η Σαραγόσα του ΤΡΟΜΕΡΟΥ Ένις και του καθοριστικού Ουάιλι απέκλεισε την οικοδέσποινα Νίζνι! (video)

Οι γηπεδούχοι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος του προημιτελικού, όμως η Σαραγόσα κυριάρχησε κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι η Νίζνι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια στο τέλος για την ανατροπή, έκανε την υπέρβαση και πήρε τη μεγάλη πρόκριση στους “4”.

Πλέον η Σαραγόσα που για δεύτερη σερί χρονιά βρίσκεται στα ημιτελικά του Basketball Champions League θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Νίμπουρκ – Καρσίγιακα.

Το ματς

Ντέρμπι για τη πρόκριση από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησαν στο προημιτελικό οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με double score (14-7 στο 5′), όμως η Σαραγόσα με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσε σε 18-16 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-23 και τον ρυθμό να είναι ιδιαίτερα υψηλός για ματς τέτοιας σημασίας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Νίζνι συνέχισε να προηγείται χάρη στην επίθεση της (35-29 στο 16′) και έδειχνε και στη πράξη πως είναι το φαβορί για τη πρόκριση. Οι Ισπανοί μείωσαν όμως και πάλι στο καλάθι (37-35 στο 18′) με τον Ένις να έχει 12 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-41 και όλα να είναι ανοιχτά.

Το ανέτρεψε πλήρως η Σαραγόσα και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού ξεκίνησε με την Σαραγόσα να παίζει εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-7 να προηγείται για πρώτη φορά με +7 (56-47 στο 26′) και να αγχώνει για τα καλά τη Νίζνι. Οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να μειώσουν (60-53 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 66-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίζνι προσπαθούσε για τη μεγάλη ανατροπή και μείωσε στο 35ο λεπτό σε 71-68 με τον Βορόντσεβιτς πρωταγωνιστή (14 πόντους). 3′ λεπτά πριν το τέλος οι Ισπανοί είχαν το πάνω χέρι όντας μπροστά με 78-71, όμως στο 1:25′ η Νίζνι μείωσε σε 81-78. Τελικά η Σαραγόσα με άμυνα και ευστοχία στις βολές πήρε τη μεγάλη πρόκριση με 86-78.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Σαραγόσα με συνολικό επιμέρους σκορ 25-16 προηγήθηκε στο τέλος του με 66-58 και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα μέχρι το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ένις ήταν ασταμάτητος με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν ο πρώην ψηλός του Παναθηναϊκού Τζέικομπ Ουάιλι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 42-41, 58-66, 78-86.

Κασιμίρο: “Προσεγγίσαμε σωστά πνευματικά το ματς”

“Οι παίκτες μου προσέγγισαν σωστά πνευματικά το ματς. Παίξαμε καλά στη πρώτη και στη τελευταία περίοδο και σαν οικογένεια. Ο Ένις ήταν πολύ καλός και για αυτό είμαι χαρούμενος”.

Λούκιτς: “Δεν ήταν σε καλή κατάσταση ο Σέπερντ”

“Δεν χάσαμε τη συγκέντρωση μας, κάποιοι παίκτες δεν προπονήθηκαν όπως ο Σέπερντ. Έκανε πολλά λάθη στο ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά αυτό είναι λογικό. Ήθελε να βοηθήσει την ομάδα, αλλά δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Είναι νέος παίκτης για την ομάδα, αλλά θα μάθει εν όψει του μέλλοντος. Δεν πήραμε αυτά που θέλαμε από το rotation”.