Στρασμπούρ για… κούπα απέκλεισε το φαβορί Τενερίφη! (video)

Με εξαίρεση το πρώτο ημίχρονο στον προημιτελικό “θρίλερ” όπου κυριάρχησε η Τενερίφη, η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη και βρήκε περισσότερες λύσεις και παρότι είδε το ματς να οδηγείται στη παράταση, εκεί με ένα καθοριστικό σερί στο τέλος και μία μεγάλη άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση της στα ημιτελικά του Final-8 του BCL.

Πλέον η Στρασμπούρ θα αναμετρηθεί στον δεύτερο ημιτελικό του Final-8 όπου θα βγει από το ζευγάρι της Χολόν με την κάτοχο του περυσινού τροπαίου Μπούργος.

Το ματς

Κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τενερίφη

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημα του ο προημιτελικός με την Τενερίφη να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 10-8 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 16-14 και την Τενερίφη να συναντάει δυσκολίες απέναντι στους Γάλλους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Ισπανοί άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με +7 (30-23 στο 16′), το οποίο διατήρησαν μάλιστα (37-30 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Στρασμπούρ να έχει χάσει τελείως τον έλεγχο και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 44-34 και τον Γιούστα να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής με 14 πόντους.

Επέστρεψε η Στρασμπούρ και… ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Νίζνι Νόβγκοροντ ήταν απόλυτα… γαλλικό αφού η Στρασμπούρ έκανε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 23-12 παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και ανέτρεψε πλήρως το σκορ παίρνοντας το προβάδισμα με 57-56!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Τενερίφη με επιμέρους σκορ 9-5 απάντησε και ανέκτησε το προβάδισμα με 65-62 στο 35ο λεπτό. 1:35 πριν το τέλος ο Ουάινραϊτ με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 71-69, όμως ο Χουέρτας με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 71-71.

Πάλι ο Ουάινραϊτ μετά από άστοχο σουτ των Ισπανών στα 35” έβαλε μπροστά την Στρασμπούρ με 73-71 και την έχρισε φαβορί, όμως ο Σαλίν στα 21” πάλι με βολές ισοφάρισε σε 73-73. Τελικά ο Τζέφερσον αστόχησε στη τελευταία κατοχή και το ματς πήγε στη παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του προημιτελικού το “θρίλερ” καλά κρατούσε με την Στρασμπούρ να έχει μικρό προβάδισμα με 78-75 3′ λεπτά πριν το φινάλε. Η Τενερίφη απάντησε στα 2′ λεπτά με σερί 4-0 και προηγήθηκε με 79-78, αλλά οι Γάλλοι απάντησαν με σερί 6-0 έδειξαν να αγκαλιάζουν τη πρόκριση όντας μπροστά με 84-79! Εν τέλει ο Χουέρτας και ο Σερμαντίνι με 4 σερί πόντους στα 25” μείωσαν σε 84-83, αλλά ο Μέιγ με 2/2 βολές στα 18” έκανε το σκορ 86-83. Η Τενερίφη στη τελευταία της επίθεση αστόχησε με τον Γιούστα και οι Γάλλοι πήραν τη πρόκριση με …

Που κρίθηκε: Στη παράταση όπου η Στρασμπούρ 18” πριν το τέλος ήταν μπροστά με 86-83 και είδε τον Γιούστα να αστοχεί στο καθοριστικό τρίποντο της ισοφάρισης.

Παίκτης-κλειδί: O Τζέφερσον ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Ουάινραϊτ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-34, 56-57, 73-73, 86-88.