ΠΑΟΚ: Σαρωτικός στην Τσεχία και πρώτο φετινό “διπλό”!

Η νίκη ήταν απαραίτητη και για τις δύο ομάδες, που πριν το ματς της Τσεχίας ισοβαθμούσαν στον δεύτερο όμιλο με 1-3 ρεκόρ. Σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό και αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ο ΠΑΟΚ στην καλύτερη φετινή του ευρωπαϊκή εμφάνιση, κέρδισε με σκορ 94-69 την Οπάβα και ανέβηκε βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, λίγες ημέρες μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

Εξαιρετική η… τετράδα των Αθηναίου-Μορέιρα-Μαργαρίτη-Γκος για τους νικητές!

Για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί την Φρίμπουρκ (14/11, 19:30), ενώ η Οπάβα την Τενερίφη (14/11, 19:00).

Η εξέλιξη: Η Οπάβα ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, με τον ΠΑΟΚ να βλέπει τον Γιάνικ Μορέιρα να είναι η μοναδική απειλή απέναντι στους Τσέχους. Ο Γιάννης Αθηναίου μπήκε γρήγορα στην εξίωση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο -7 (31-24) για την ελληνική ομάδα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο δεύτερη περίοδο για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρά το τρομερό ποσοστό των γηπεδούχων από τα 6,75 μ. (10/19 στο 20′), με τους Φιλ Γκος-Βαγγέλη Μαργαρίτη να ”ανεβαίνουν” επιθετικά και έτσι μπόρεσε και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 47-45!

Τρομερός στο τρίτο δεκάλεπτο και νικητής!

Το τρίποντο δεν ήταν ”όπλο” μόνο της Οπάβα, αλλά και τους ΠΑΟΚ, που με υψηλά ποσοστά και επιθετικό πλουραλισμό, μπόρεσε και κράτησε το (διψήφιο) προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια των Τσέχων και μπήκε στα τελευταία 10′ με προβάδισμα και ψυχολογία, έχοντας βάλει γερές βάσεις για το ”διπλό”!

Τα δύο βασικά στοιχεία του ΠΑΟΚ, δηλαδή το σουτ από μακρινή απόσταση και η πολυφωνία στην επίθεση παρέμειναν ενεργά και στην τέταρτη περίοδο, με τους ”ασπρόμαυρους” ουσιαστικά να μην κινδευνεύουν στο ελάχιστον, φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στο +22, καταλήγοντας στο τελικό 94-69, που όχι μόνο έδωσε τη νίκη, αλλά και μία καλή διαφορά, σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ”Δικέφαλος” παρουσιάστηκε εξαιρετικός σε άμυνα αλλά κυρίως σε επίθεση και από το 45-47 πήγε στο 60-74, μετά από επιμέρους 15-27! Φυσικά, η ”δουλειά” είχε ξεκινήσει από την δεύτερη περίοδο, όπου και έγινε το προσπέρασμα. Σημαντικό και το 53,3% (16/30) από το τρίποντο!

Παίκτης-κλειδί: Πολλοί οι πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ, όμως οι Γιάννης Αθηναίου και Γιάνικ Μορέιρα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, μαζί με τους Φιλ Γκος (18 π.) και Βαγγέλη Μαργαρίτη (14π., 4ρ.). Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε με 17 πόντους (5/6 τρίποντα) και 5 ασίστ, ενώ ο Αμερικανός με 15 πόντους-3 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94