ΑΕΚ: Το “κιτρινόμαυρο”… τρένο πέρασε και από το Βέλγιο!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλή, ενώ βρέθηκε ακόμα και στο -10 στην τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση, από Χάντερ και Λαρεντζάκη πήρε το μεγάλο διπλό.

Πλέον μετά από αυτή την νίκη, η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 6-1 και πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στον όμιλο, ενώ η Αντβέρπ έχει 3-4 ρεκόρ.

Το παιχνίδι

Πρόβλημα στην επίθεση και πίσω στο σκορ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και οι γηπεδούχοι, πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 13-6 (στο 4′). Η ελληνική ομάδα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε 16-13 (στο 6′), ενώ ισοφάρισε και σε 18-18 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 12-5. Η πρώτη περίοδος έληξε, με την ΑΕΚ να δέχεται σερί 6-2 και την Αντβέρπ να είναι μπροστά με 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έστω και δύσκολα διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με 31-26 (στο 14′), βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Η διαφορά για τους Βέλγους έφτασε και στο +7 (35-28 στο 18′), με την ΑΕΚ να έχει πετύχει μόλις 8 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-28 και επιμέρους 14-8!

Στο τέλος η νίκη ντύθηκε “κιτρινόμαυρη”!

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 43-38 (στο 25′), αλλά και να πάλι να μην μπορεί να φτάσει σε… απόσταση “αναπνοής” από την Αντβέρπ. Η διαφορά για τους γηπεδούχους, έφτασε ξανά σε διψήφιο επίπεδο (48-38 στο 27′), όμως οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι με εντυπωσιακό σερί 9-0 μείωσαν σε 48-47 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 51-49, έπειτα από συνολικό σερί 13-1!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η “ένωση” κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (57-53 στο 33′) και διατηρούσε τον έλεγχο του ματς. Η Αντβέρπ εκμεταλλευόμενη λάθη της ΑΕΚ, με μικρό σερί 5-0 πήρε ξανά το προβάδισμα με 58-57 (στο 34′) και όλα ήταν… ανοιχτά.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 61-60, αλλά πλέον στο παρκέ εξελισσόταν μία “μάχη”. Ενα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη, έδωσε στην ΑΕΚ αέρα… νίκης με το σκορ στο 66-62! Τελικά η “ένωση” πήρε την μεγάλη νίκη με 71-64 και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία, στο Basketball Champions League.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 61-60, 2 λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 7-2, με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη και “κλείδωσε” το ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 68-62, 1 λεπτό πριν την λήξη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάντερ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ και ο Λαρεντζάκης ήταν καθοριστικός στο τέλος, με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71