Περιστέρι: Πάλεψε αλλά… έχασε το εντός έδρας”θρίλερ” από την Νίζνι! (video)

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και στις δύο πλευρές του παρκέ και παρότι το Περιστέρι γύρισε το ματς και το έκανε “θρίλερ” στο φινάλε, τελικά γνώρισε την ήττα στην έδρα του, η οποία ίσως το “πληγώνει” εν όψει της συνέχειας.

Πλέον η Νίζνι μετά το αποψινό διπλό της, ξεπερνάει στην βαθμολογία το Περιστέρι με ρεκόρ 3-1 και η ελληνική ομάδα έχει 2-2.

Το παιχνίδι

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Νίζνι!

Εξαιρετικά ξεκίνησαν το ματς οι Ρώσοι και από νωρίς προηγήθηκαν με 12-2 (στο 5′), όντας απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ και δεχόμενοι μόλις 2 πόντους σε 5′ λεπτά. Το Περιστέρι μείωσε σε 14-11 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 9-2, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και η πρώτη περίοδος έληξε με, την Νίζνι μπροστά με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου επέστρεψε οριστικά από το -10 και με σερί 6-0, ισοφάρισε σε 21-21 (στο 12′). Η Νίζνι αντέδρασε με την σειρά της και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-3, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (35-24 στο 16). Το Περιστέρι μείωσε σε 38-31 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 40-32.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Περιστέρι ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν και να τα καταφέρνουν, αλλά όχι σε βαθμό ανατροπής (46-41 στο 24′). Οι Ρώσοι συνέχισαν να διαθέτουν ένα σημαντικό προβάδισμα με 54-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την ελληνική ομάδα να είναι πίσω με 58-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 8-4 μείωσε σε 62-60 (στο 33′) και έδειξε “ζωντανό” για να πάρει την νίκη. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, η Νίζνι ήταν το φαβορί για την νίκη, αφού με μικρό σερί 5-0, ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στο +7 (67-60).

Στο 38ο λεπτό, ο  Σμιθ φτάνοντας τους 21 πόντους, μείωσε σε 69-68 και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα, όμως  1:48 πριν το τέλος η Νίζνι με νέο σερί 5-0 και τρίποντο του Μπαμπούριν προηγήθηκε με 74-68 και ήταν  “αγκαλιά” με το διπλό.

Ένα τρίποντο του Γκρέι μείωσε το σκορ σε 74-71, αλλά δύο ακόμα δικά του άστοχα δεν άλλαξαν κάτι. Τελικά η ελληνική ομάδα ηττήθηκε, αφού το τρίποντο ισοφάρισης στην λήξη του Χάτσερ βρήκε… σίδερο!

Που κρίθηκε: Όταν το Περιστέρι μείωσε σε 74-71 με το τρίποντο του Γκρέι, κατάφερε να βγάλει τρεις άμυνες, αλλά η αστοχία του σε τρία τρίποντα (δύο ο Γκρέι και ένα ο Χάτσερ), δεν του επέτρεψαν να στείλει το ματς στην παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν ήταν καθοριστικός για την Νίζνι με 21 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ και ο Άλεκ Μπράουν έκανε την διαφορά με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από το Περιστέρι, προσπάθησε ο Σμιθ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μόουζες με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74