Περιστέρι: Σπουδαία νίκη… τετράδας κόντρα στην Νίμπουρκ με “σούπερ” άμυνα! (videos)

2019-12-03T19:49:58+00:00 2019-12-03T20:40:53+00:00.

03/Dec/19 19:49

Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες για το Περιστέρι, το οποίο κέρδισε εντός έδρας σχετικά άνετα την Νίμπουρκ με 75-65, για την 7η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και παραμένει “γερά” στην μάχη της πρόκρισης στα playoffs.

Η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλύτερη σε ολόκληρο το παιχνίδι από τους Τσέχους και με “αιχμή του δόρατος”, την άμυνα του απέκτησε διψήφιες διαφορές, τις οποίες διαχειρίστηκε μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μία πολύ μεγάλη νίκη.

Πλέον, το Περιστέρι ανεβάζει το ρεκόρ του στο 4-3 και συνεχίζει την μάχη εισόδου στα playoffs, ενώ η Νίμπουρκ γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα στον τρίτο όμιλο του BCL και έχει ρεκόρ 5-2.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική άμυνα και στο +12 το Περιστέρι!

Πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε το Περιστέρι και χάρη στην άμυνα του, προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′). Με την ελληνική ομάδα να έχει 3/5 τρίποντα, η υπέρ της διαφορά έφτασε και στο +9 (16-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, 25-15 και 4/8 τρίποντα (50%) για το Περιστέρι και την Νίμπουρκ μόλις με 3 ασίστ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και διατηρούσαν ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (33-22 στο 14′). Το προβάδισμα του Περιστερίου έφτασε και στο +15 (39-24 στο 17′), με επιμέρους σκορ 14-9 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την Νίμπουρκ να μειώνει σε 42-30.

Άνετη και… μεγάλη νίκη για Περιστέρι!

Το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό του Περιστερίου ξεκίνησε με, τους Τσέχους να δείχνουν καλύτερο πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 9-5, μείωσαν μετά από ώρα σε μονοψήφιο την διαφορά (47-39 στο 25′). Το Περιστέρι έκανε γρήγορα σερί 6-0, προηγήθηκε ξανά με +14 (53-39 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, την ελληνική ομάδα μπροστά με 59-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ελληνική ομάδα αποδείκνυε πως ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, προηγούμενο για πρώτη φορά με +17 (66-49 στο 34′), με επιμέρους σκορ 7-4. 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί, με την Νίμπουρκ πίσω στο σκορ με 71-55 και στο φινάλε το Περιστέρι πανηγύρισε το σπουδαίο αποτέλεσμα με 75-65!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Περιστερίου στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όπου δέχθηκε μόλις 45 και προηγήθηκε με +14 (59-45), “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την μεγάλη νίκη.

ΑΕΚ & Περιστέρι: Δείχνουν στο Basketball Champions League τί σημαίνει άμυνα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρέι ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκαναν ο Μορέιρα με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Χάτσερ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μόουζες με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65.