Εθνική U19: Πήρε το… θρίλερ κόντρα στην Σενεγάλη με “καυτό” Αρσενόπουλο!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παρουσίασε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση, αφού δεν επέδειξε σταθερότητα στην απόδοση της, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πάρει μία διαφορά “ασφαλείας” και να χρειαστεί μία… υπέρβαση στα τελευταία λεπτά και στις δύο παρατάσεις, ώστε να πανηγυρίσει την νίκη.

Πλέον η Εθνική μας Ομάδα, θα συνεχίσει την πορεία της στο Παγκόσμιο στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12.

Το παιχνίδι

“Διπρόσωπη” στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι η Εθνική μας Ομάδα, ειδικά αμυντικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ (10-7 στο 4′). Η Σενεγάλη συνέχισε να κυριαρχεί, χάρη στην αθλητικότητα της και ανέβασε το προβάδισμα της στο +9 (20-11 στο 8′). Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να αντιδρούν και με επιμέρους σκορ 12-3 ισοφάρισαν σε 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η Ελλάδα είχε επιβάλλει τον ρυθμό της και κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ με 31-28 (στο 14′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρίσκεται μπροστά με 34-33 και στο φινάλε του πρώτου μέρους, αυξήσαμε για πρώτη το προβάδισμα μας στο +7 (49-42).

“Θρίλερ” και… παράταση!

Το δεύτερο μέρος του αγώνα κατάταξης ξεκίνησε με, την Σενεγάλη να αντιδράει και με δικό της σερί 9-0 να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 51-49 (στο 23′). Η Εθνική μας ήταν “κοιμισμένη”, αφού το επιμέρους σκορ των αντιπάλων της έφτασε στο 15-2 και το σκορ έγινε 57-52 (στο 25′). Η Σενεγάλη διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα (63-57 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, ελληνικό σερί 7-0 και σκορ 64-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η Εθνική διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 71-67 (στο 33′), χάρη στον εκπληκτικό Αρσενόπουλο που είχε 26 πόντους με 6/9 τρίποντα.

4′ λεπτά πριν το τέλος, η Σενεγάλη μείωσε σε 75-73 και όλα θα κρινόντουσαν στα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να είναι το φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο, το σκορ ήταν 80-78, όμως ένα επιθετικό φάουλ του Μποϊσί και ένα τρίποντο “μαχαιριά” του Ρογκαβόπουλου 1:06 πριν την λήξη έφεραν την Ελλάδα στο +5 (83-78) και έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα. Όμως η Σενεγάλη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τελικά με ένα μεγάλο τρίποντο με το σκορ στο 85-82, ισοφάρισε τον αγώνα (85-85 στα 3′ δευτερόλεπτα) και τον έστειλε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η κούραση και η έλλειψη “καθαρού” μυαλού ήταν εμφανής για την Εθνική, κάτι που η Σενεγάλη εκμεταλλεύτηκε και με σερί 7-0, προηγήθηκε με 92-85 2 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. 1′ Λεπτό πριν το φινάλε με τρίποντο ο Αρσενόπουλος μείωσε σε 92-89 και ο Ρογκαβόπουλος αμέσως με δικό του τρίποντο στα 36′ δευτερόλεπτα, ισοφάρισε σε 92-92 και τελικά το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Δεύτερη παράταση

Η Εθνική μας έπαιζε με τρομερή ψυχολογία στην δεύτερη παράταση, με αποτέλεσμα να προηγείται με 99-95, 2′ λεπτά πριν την λήξη. Εντέλει με την αποτελεσματική του άμυνα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την σπουδαία νίκη με 102-97.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη παράταση, όπου η Ελλάδα στα πρώτα τέσσερα λεπτά δέχθηκε μόλις 3 πόντους, με αποτέλεσμα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ ρόλο έπαιξαν και τα “γαλανόλευκα” τρίποντα (16).

Παίκτης-κλειδί:  Ο Αρσενόπουλος ήταν φανταστικός με 35 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Ρογκαβόπουλος με 20 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Βουλγαρόπουλος με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85, 92-92, 97-102