Εθνική Ομάδα U20: Πήρε το “θρίλερ” με Σερβία, triple double ο εκπληκτικός Μωραΐτης!

2019-07-18T17:08:08+00:00 2019-07-18T17:19:17+00:00.

18/Jul/19 17:08

Η Εθνική Ομάδα U20 κέρδισε 78-72 τους Σέρβους στην παράταση και θα διεκδικήσει μία θέση στο Ευρωμπάσκετ 9-12, με τον Μωραΐτη να κάνει ένα τρομερό triple double!

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη έδειξε χαρακτήρα σε όλο το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές του Μωραίτη και Καλαϊτζάκη, άντεξε στην παράταση και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην πολύ δυνατή Σερβία.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει για τις θέσεις 9-12 σε αγώνα κατάταξης μία εκ των Ιτασλία ή Σλοβενία (20/7), ενώ απέφυγε και το ενδεχόμενο υποβιβασμού στην Β’ Κατηγορία του Ευρωμπάσκετ U20.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Η Εθνική Ομάδα δεν μπήκε καλά επιθετικά, αλλά έμενα κοντά στο σκορ κόντρα στην Σερβία (8-6 στο 4′). Οι Σέρβοι βρήκαν εύκολους πόντους και με επιμέρους σκορ 7-4 ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +5 (15-10 στο 7′). Οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη, με επιμέρους σκορ 7-1 γύρισαν το ματς (17-16 στο 9′) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, πίσω με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα κατάταξης, το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με την Σερβία πάντως, να αποκτάει ένα μικρό προβάδισμα με 25-21 (στο 14′). Η Εθνική είχε πρόβλημα στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να προηγούνται με 36-30 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους διεθνείς μας να μειώνουν σε 40-39 με επιμέρους σκορ 9-4!

Όλα κρίθηκαν στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίξει εξαιρετικά και με επιμέρους σκορ 12-4, να προηγείται για πρώτη φορά με διαφορά 7 πόντων (51-44 στο 24′). Ο αγώνας είχε πολύ χαμηλό ρυθμό, κάτι που βόλεψε την Ελλάδα η οποία διατηρούσε το προβάδισμα (56-50 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το ίδιο σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Σερβία “ξύπνησε” και αφήνοντας την Εθνική μας για πέντε λεπτά χωρίς πόντο και με σερί 13-0 γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 63-56 (στο 35′). Οι παίκτες του κόουτς Λημνιάτη, επιτέλους απάντησαν με δικό τους σερί 10-0 και ανέτρεψαν το σκορ με 66-63 (στο 37′). 1:45 πριν το τέλος, η Σερβία μείωσε σε 67-66 και μετά από άστοχο τρίποντο της Εθνικής μας και με 2/2 βολές πήρε ξανά το προβάδισμα με 68-67 (στο 39′).

Ο Καλαϊτζάκης 42′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 68-68, όμως ο Σίμοβιτς στα 8,4 δευτερόλεπτα μετά από επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε βολές και αστόχησε και στις δύο! Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η Εθνική μας δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά με σκορ 68-68 το ματς πήγε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα κατάταξης, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες με την Σερβία, να προηγείται 2 λεπτά πριν το φινάλε με 72-71. Στα 46′ δευτερόλεπτα, ο Καμπουρίδης κέρδισε δύο βολές και με 2/2 έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 73-72. Στα 11′ δευτερόλεπτα, ο Καλαϊτζάκης με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 76-72 και “κλείδωσε” την νίκη. Τελικά η Ελλάδα κέρδισε το παιχνίδι με 78-72 και θα διεκδικήσει μία θέση από 9-12 στο τουρνουά.

Που κρίθηκε: Στην παράταση όπου η Εθνική Ομάδα, δέχθηκε μόλις 4 πόντους και παράλληλα ο Καλαϊτζάκης “σκότωσε” την Σερβία με το τρίποντο νίκης και συνολικά 7 συνεχόμενους πόντους!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μωραΐτης ήταν εκπληκτικός κάνοντας triple double με 23 πόντους, 11 ασίστ, 11 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ενώ καθοριστικός στην παράταση ήταν ο Καλαϊτζάκης με 7 σερί πόντους και συνολικά με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Καμπερίδης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17,  40-39, 50-56, 68-68, 72-78