Εθνική ομάδα: Με κατοστάρα στους “16” κι ένα όνειρο τρελό όπως το 2006!

Με τον Γιάννη να δίνει το έναυσμα και τους Παπαπέτρου, Πρίντεζη, Καλάθη, Θανάση να “εκτελούν” κοντά του, η “επίσημη αγαπημένη” δεν εντυπωσίασε μεν, πέτυχε όμως το ζητούμενο. Νίκησε χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί ποτέ, παρότι η Νέα Ζηλανδία ήταν σχετικά κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Βρήκε το μακρινό σουτ, έκανε λίγα λάθη για ένα παιχνίδι με ταχύτητα, εναλλαγές ρυθμού και πολλές επιθέσεις και παρότι αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα (όπως κι η Βραζιλία απέναντι στη Νέα Ζηλανδία), οι πόντοι της Νέας Ζηλανδίας δεν μας δημιούργησαν θέμα για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Γιάννης έκανε το καλύτερο του, το πιο πλήρες παιχνίδι του στο τουρνουά “εκτελώντας” και δημιουργώντας με ρεκόρ στην Κίνα σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ! Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε η ομάδα της Ωκεανίας μας “κόλλησε” σε κάποιες στιγμές αλλά τα +10 τρίποντα και οι αιφνιδιασμοί βοήθησαν να απεγκλωβιστούμε.

Δεν μπορέσαμε ποτέ να εξασφαλίσουμε διαφορά ασφαλείας, ούτε να πείσουμε στο 100% ότι υπερέχουμε και χρειάστηκαν μερικά σημαντικά καλάθια για να ανασάνουμε, ωστόσο όμως το αποτέλεσμα μας έστειλε στους “16”. Αν μη τι άλλο αυτό θέλαμε, αυτό μετράει και πάμε στην επόμενη φάση ελπίζοντας πως μπορούμε να πετύχουμε τη νίκη ή τις νίκες που χρειάζονται για τα προημιτελικά…

Η εξέλιξη του αγώνα

Με «έκρηξη» από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (ως πεντάρι) ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο MVP του ΝΒΑ έβαλε επτά πόντους από τους 11 της Εθνικής (11-4 στο 2.30’’), με δύο αιφνιδιασμούς και το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στο τουρνουά! Αμέσως όμως οι Νεοζηλανδοί απάντησαν με 10-0 αφού η Εθνική μας έκανε να σκοράρει σχεδόν τέσσερα λεπτά! Ο Σκουρτόπουλος έβαλε δύο γκαρντ αφού ξεκίνησε με τους δύο «Παπ» έχοντας να αντιμετωπίσει μία «σφικτή» ζώνη εναλλάξ με μαν του μαν.
Το κοντύτερο σχήμα βοήθησε, με τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις (2/3 τρίποντα) κι αμέσως η Εθνική ξέφυγε με 25-17 (8’) αξιοποιώντας και τα συνεχόμενα κλεψίματα μας. Οι τέσσερις άστοχες βολές του Λόε και το γεγονός ότι μόνο τα αδέλφια Ουέμπστερ μας απειλούσαν (8π. ο Κόρεϊ, 5π. ο Τάι) μας έφερε μπροστά με 28-19 στο δεκάλεπτο.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (6π.) με την ενέργεια του κι ο Κώστας Σλούκας ανέλαβαν δράση, με την Εθνική μας να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 12 πόντους (35-23). Ο ασίγαστος ρυθμός της Νέας Ζηλανδίας όμως, κούρασε την ελληνική άμυνα και με 13 πόντους ο Κόρεϊ Ουέμπστερ μείωσε σε 37-31, αναγκάζοντας τον κόουτς Σκουρτόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Η κλειστή ζώνη των “Τολ Μπλακς” έδωσε ένα σουτ στο θετικό Λαρεντζάκη, ενώ επέστρεψε ο Γιάννης με ασίστ στον Πρίντεζη για να αποκατασταθεί η τάξη (42-31). Η αδυναμία μας να ανταποκριθούμε αμυντικά με καθολικό τρόπο στο γρήγορο μπάσκετ των Νεοζηλανδών και στον Ουέμπστερ (21π. με 5/7τριπ.), κρατούσε τους αντιπάλους μας κοντά (45-40). Ο Γιάννης έφτασε τους 14 (6ριμπ., 4ασ.), ρεκόρ στη διοργάνωση, η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με +7 ωστόσο όμως η διαφορά δεν μας επέτρεψε να νιώθουμε σίγουροι.

Η Εθνική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Καλάθη και τέσσερα φόργουορντ (οι δύο Αντετοκούνμπο κι οι δύο “Παπ”). Είναι αλήθεια πως η άμυνα έγινε πιο κινητική, υψώθηκαν περισσότερα χέρια κι οι αλλαγές είχαν αποτελεσματικότητα. Ξεφύγαμε πάλι με +11 (59-48) με τον Θανάση να φτάνει τους 9π. και τον Γιάννη τους 15π. και με πέντε σερί του Καλάθη πιάσαμε τη μεγαλύτερη διαφορά, 64-51 με 5.30” να απομένουν στο χρονόμετρο! Το χάντικαπ έμενε σε αυτά τα επίπεδα των 8-12 πόντων, με τον Γιάννη να κάθεται σχετικά γρήγορα στον πάγκο και τη Νέα Ζηλανδία να επιμένει στην κλειστή ζώνη που μας δυσκόλευε όσο δεν βρίσκαμε σουτ (8/19). Με τον Γιάννη στον πάγκο για ένα τρίλεπτο η διαφορά μειώθηκε στους τρεις, παρότι ο Ουέμπστερ έμεινε στους 26. Η Νέα Ζηλανδία όμως έκανε καλά αυτό που ήξερε καλά. Γρήγορο μπάσκετ, πολλές κατοχές και το ματς πήγε στους τέσσερις (70-66) με ένα λεπτό να μένει και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 71-66.

Την ανάσα έδωσε ο εύστοχος Παπαπέτρου (16π., 4/6) κι ο Πρίντεζης (13π.) και με 3/3 τρίποντα ξεφύγαμε με 80-68! Παρόλα αυτά, οι Νεοζηλανδοί δεν παραδόθηκαν. Κατάφεραν και βρήκαν πάλι τα κενά μας και μείωσαν σε πέντε πόντους (82-77) με πέντε λεπτά να απομένουν και παρά το γκολ φάουλ του Γιάννη αμέσως μετά, ο Φοτού (12π.) που δεν είχε βαρύ αντίπαλο (έπαιξε ελάχιστα ο Μπουρούσης, καθόλου ο Παπαγιάννης) τους κράτησε ζωντανούς.

Η Νέα Ζηλανδία βρήκε λύσεις από τον άλλον Ουέμπστερ, τον Τάι, αλλά και τον Αμπερκρόμπι αφού η άμυνα μας προσαρμόστηκε σωστά στον Κόρεϊ. Στο +6 για την Ελλάδα, ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε ένα κρίσιμο φόλοου- το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι μετά τέσσερις άστοχες προσπάθειες (91-83 στο 37′) – κι ένα τρίποντο του Καλάθη ακριβώς ένα λεπτό μετά (38′) μας έφερε ουσιαστικά μία ανάσα από τη νίκη (94-84). Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, αφού η βενζίνη στις “μηχανές” της Νέας Ζηλανδίας είχε πλέον σωθεί…