Ιωνικός – Μεσολόγγι 100-85: Διπλή νίκη για τους Νικαιώτες με επιθετικό ρεσιτάλ (video)

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ə͉ʏӠ- ̅ӏˏÃɠ(֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Της Eurohoops Teaminfo@eurohoops.net

Οι Άνταμ Σμιθ (23 πόντοι και 7 ασίστ), Νίκος Χουγκάζ (17 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από πλευράς νικητών, ενώ ο πολύ καλός Τόντρικ Γκότσερ με 28 πόντους δεν μπόρεσε να οδηγήσει στην νίκη τους φιλοξενούμενους που πλέον έπεσαν στο 4-10 ναπαρέμειναν προτελευταίοι στην βαθμολογία.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ιωνικό και η αντίδραση του Μεσολογγίου

Με επτά πόντους του Χουγκάζ (2/2 τρίποντα) ο Ιωνικός Νικαίας ξεκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα και προηγήθηκε 11-2 στο 3′. Ο Γκότσερ (5 πόντοι) συμμάζεψε λίγο την διαφορά (14-9) στο 5′ για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι με Μαυροκεφαλίδη, Χουγκάζ και Χάλοουελ έστειλαν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (28-14) στο 8′. Ένα μίνι σερί 5-0 του Γκριν από πλευράς Μεσολογγίου έκανε το 28-19 και έριξε την απόσταση των δυο ομάδων κάτω από τους δέκα πόντους στο 10′.

Οι δυο “μονομάχοι” συνέχισαν τον φρενήρη ρυθμό τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες απουσίαζαν, η ομάδα του Αγγέλου είχε 66% ευστοχία στα δίποντα και οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν με 46% στα τρίποντα. Ο Ιωνικός με Σμιθ (13 πόντοι) και Χάλοουελ (13 πόντοι) πρωταγωνιστές συνέχιζε να είναι μπροστά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Καλαμπάκου έχοντας ηγέτη τον Γκότσερ (20 πόντοι) έμεναν κοντά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-44.

Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν φουριόζος στην αρχή της τρίτης περιόδου και με οκτώ πόντους έστειλε την διαφορά στους 16 πόντους (63-47) για τους γηπεδούχους στο 23′! Το Μεσολόγγι δεν άφησε να ξεφύγει περαιτέρω το σκορ και με ένα εξαιρετικό 18-5 επιμέρους σκορ έχοντας πρωταγωνιστή τον Γκότσερ μείωσε στους τρεις πόντους (68-65) στο 30′.

Ξανά η ομάδα του Καλαμπάκου ξεκίνησε καλά ένα δεκάλεπτο και με τρίποντο του Πετρόπουλου ξέφυγε με επτά πόντους (76-69) στο 33′. Λίγο αργότερα με τους Τολιόπουλο και Χουγκαζ η διαφορά ανέβηκε στο +13 (86-73) 3′ πριν το φινάλε του ματς. Κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε και οι νικητές πήραν “ανάσα” στην κόντρα για την παραμονή.

Παίκτης Κλειδί

Δεν ήταν ένας που ξεχώρισε από την πλευρά του Ιωνικού, παρόλα αυτά, ο Άνταμ Σμιθ αποτέλεσε τον πιο κομβικό παίκτη του αγώνα με τους 23 πόντους και τις 7 ασίστ του.

Σημείο Κλειδί

Το επιμέρους 18-7 του Ιωνικού που πέτυχε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου μετέτρεψε το 68-65 του 30′ στο 86-73 του 37′ και έγειρε την “πλάστιγγα” υπέρ των γηπεδούχων…

Δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85.