Ο Κολοσσός όνομα και πράγμα “έπνιξε” την ΑΕΚ!

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ʏˏӓϓ - Eʠ(֙ԏÑVɁ: ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ EUROKINISSI)

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 79-72 και ανέβηκε στο 8-13, όντας πλέον μια ανάσα από το να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ του πρωταθλήματος! Παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία, κάτι βέβαια που ουσιαστικά έχει πετύχει εδώ και πολλές εβδομάδες.

Από την άλλη η ΑΕΚ που υποχώρησε στο 14-5 είναι οριστικά 4η, ενώ συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις της, γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στην Basket League.

Το ματς

Κυρίαρχος ο Κολοσσός στο πρώτο μέρος

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στον αγώνα ο Κολοσσός και προηγήθηκε αρχικά με 16-3 (στο 6′) χάρη σε 4/5 τρίποντα και με 22-5 (στο 7′) με τον Καντέρ να έχει ήδη 10 πόντους. Η πρώτη περίοδος έληξε με 30-11 και τον Κιθ Λάνγκφορντ να κατευθύνεται στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε αρχικά και με γρήγορο σερί 9-0 σε 3′ λεπτά μείωσε σε 30-20. Πάντως οι Ροδίτες διατήρησαν μία διψήφια διαφορά (37-25 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-31.

Προσπάθησε η ΑΕΚ, αλλά ο Κολοσσός άντεξε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει και πάλι εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-4 και να μειώνει σε 45-44 (στο 24′) με τον Μέικον να φτάνει τους 14 πόντους με 4/5 τρίποντα. Μάλιστα η “Ένωση” πέρασε και μπροστά με 48-45 (στο 25′), όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 51-50 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ροδίτες να έχουν μικρό προβάδισμα με 58-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμπορεύονται, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (65-66 στο 35′). Κάπου εκεί ένα μικρό 4-0 του Κολοσσού έκανε το σκορ 69-66 (στο 37′), ενώ λίγο μετά ένα καλάθι και φάουλ του Ουάτσον  έστειλε τον Κολοσσό στο +5 (75-70 στο 38′). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έτσι το τέλος του αγώνα τους βρήκε νικητές με 79-72.

Πού κρίθηκε:

Το απίθανο ξεκίνημα του Κολοσσού ήταν το κλειδί της νίκης καθώς το 30-11 του δεκαλέπτου έβαλε την ΑΕΚ σε ρόλο κυνηγού από το ξεκίνημα, ενώ στο τέλος, μετά το 65-66, ο Κολοσσός έτρεξε ένα επιμέρους 14-6, με το οποίο πήρε εν τέλει το αποτέλεσμα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Οουότσον με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Καντέρ πρόσθεσε 22 πόντους.

Από την Ένωση, ο Μέικον πέτυχε 22 πόντους και ο Λάνγκφορντ 20 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

Καντζούρης: “Η νίκη αυτή ήταν το… κερασάκι που μας έλειπε”

Ο Ηλίας Καντζούρης μίλησε για τη νίκη επί της ΑΕΚ και τόνισε πως αυτό το αποτέλεσμα ήταν το… κερασάκι που έλειπε από τον Κολοσσό.