Περιστέρι και Προμηθέας δεν χαρίστηκαν σε Άρη και Ηρακλή – Σπουδαίο ζευγάρι στα playoffs

Άρης και Ηρακλής δεν μπόρεσαν να κάνουν την έκπληξη απέναντι σε Περιστέρι και Προμηθέα, καθώς οι μεν “Πρίγκιπες” επικράτησαν με 82-65, ενώ οι Πατρινοί πέρασαν από την Θεσσαλονίκη με 90-85.

Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης ήθελαν τη νίκη προκειμένου να προκριθούν στα playoffs, όμως το Περιστέρι από τη μία έκανε περίπατο και υπέταξε τους “κίτρινους”, ενώ από την άλλη ο Προμηθέας στο τέλος βρήκε λύσεις και πήρε τη νίκη.

Πλέον Προμηθέας και Περιστέρι ετοιμάζονται για την μεταξύ τους μάχη στα playoffs, με τις δύο αυτές ομάδες να συνθέτουν ένα άκρως ενδιαφέρον και αμφίρροπο ζευγάρι, από το οποίο αναμένουμε να δούμε και ωραία παιχνίδια.

Ηρακλής – Προμηθέας

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο ημίχρονο, το σκορ του οποίου ήταν 43-43, χάρη σε ένα τρίποντο του Χριστοδούλου στην εκπνοή, ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και έφτασε στο +8 (55-63, 26’). Παρόλα αυτά η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση, με το σκορ να γίνεται 62-63 (28’) και το παιχνίδι να γίνεται εκ νέου θρίλερ και την περίοδο να κλείνει στο 64-67.

Ο Ηρακλής πάτησε γκάζι και πήρε το προβάδισμα (76-72, 33’), με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό (83-84, 39’). Ο Γκραντ με χουκ έκανε το 83-86 στα 23’’ για το τέλος, ο Χάγκινς αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Χάρης Γιαννόπουλος με 4/4 βολές έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα με 85-90.

Πού κρίθηκε:

Το χαμένο τρίποντο του Χάγκινς στο τέλος ήταν κομβικό για την έκβαση του ματς, όπως και οι βολές του Γιαννόπουλου.

Παίκτης κλειδί:

Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 23 πόντους, ενώ από 13 είχαν τα αδέρφια Γκραντ.

Δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67

Περιστέρι – Άρης

Το Περιστέρι βρήκε λύσεις μετά τα πρώτα λεπτά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο στο 20-18. Στη συνέχεια οι πρίγκιπες ανέβασαν ρυθμούς και βρέθηκαν στο +5 (29-24, 15’), όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-35.

Η συνέχεια βέβαια ήταν τελείως διαφορετική. Το Περιστέρι πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε, με τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των παικτών του κόουτς Μανωλόπουλου. Κάπως έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 61-50. Στην συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε, με το Περιστέρι να φτάνει άνετα στη νίκη με 82-65 και να δείχνει σε καλή κατάσταση ενόψει των πλέι οφ με τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι πάτησε γκάζι, κάνοντας τη δουλειά του πολύ εύκολη στη συνέχεια.

Ο Γκουτιέρεζ είχε 13 πόντους και οι ΜακΛίν-Φορντ από 12, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Λιτλ με 17.

Μανωλόπουλος: Πρέπει να βελτιωθούμε

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος στάθηκε στην ανάγκη της ομάδας του να βελτιωθεί, ενώ τόνισε τα στοιχεία που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του τη νίκη.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Καμπερίδης: “Ήταν μια δύσκολη σεζόν”

Ο Σάββας Καμπερίδης έκανε τον απολογισμό της σεζόν και στάθηκε στις δυσκολίες που αντιμετώπισε ο Άρης κατά την διάρκειά της.

Aναλυτικά:

“Το παιχνίδι κύλησε αναμενόμενα λίγο ως πολύ. Εμείς ψάχναμε ένα κίνητρο όλη τη βδομάδα για να παρουσιάσουμε μια καλή εικόνα. Για ένα αρκετά σημαντικό διάστημα του αγώνα ήμασταν στο πνεύμα που έπρεπε. Κάποια συνεχόμενα λάθη, η κούραση, η πίεση του Περιστερίου άνοιξαν το σκορ και το Περιστέρι κέρδισε δίκαια.

Πληροφορηθήκαμε ότι ο Ιωνικός κέρδισε τον Κολοσσό, άρα για μας τελειώνει σήμερα η σεζόν. Όσοι είναι κοντά στην ομάδα γνωρίζουν ότι ήταν μια δύσκολη χρονιά, θεωρώ ότι είναι σημαντικό ότι η ομάδα κατάφερε να βγει αλώβητη. Προφανώς και δεν είναι πετυχημένη χρονιά, θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα, πολλοί ήταν οι παράγοντες που επηρέασαν. Δεν είναι της ώρας να αναφερθούμε σε αυτούς. Από αύριο πρέπει να ξεκινήσει η πολύ σκληρή δουλειά στον Άρη για να μπορέσει η ομάδα να παρουσιάσει ένα πρόσωπο που αρμόζει στο μέγεθός του. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συνεργάτες μου, τους παίκτες μου που μέσα από χίλια κύματα και πολλά πάνω – κάτω φτάσαμε ως εδώ και όλους αυτούς τους ανθρώπους έξω από την ομάδα που ανιδιοτελώς βοηθούσαν την ομάδα χωρίς να φαίνονται και έχουν μεγάλο μερίδιο στο ότι η ομάδα έφτασε εδώ. Εύχομαι η επόμενη χρονιά να είναι πολύ καλύτερη από τη φετινή”.