Άρης να γουστάρεις! Αυτοκρατορικό χαστούκι στον τραγικό Παναθηναϊκό (videos)

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ΑΡΗΣ - ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα από την Μονακό ξεκίνησε και με το… αριστερό στην Stoximan Basket League αφού παρότι προηγήθηκε με +19 του Άρη στην Θεσσαλονίκη γνώρισε μία σοκαριστική ήττα με 81-71 παίζοντας πραγματικά άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενος 57 πόντους.

Πλέον ο Παναθηναϊκός προετοιμάζεται να φιλοξενήσει την Φενέρ στο ΟΑΚΑ (7/10) για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα με στόχο να “συνέλθει” αγωνιστικά από το ηχηρό χαστούκι στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ ο Άρης θα κατέβει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ιωνικό Νικαίας (9/10).

Ξεκίνημα με πράσινη κυριαρχία μέσα από την άμυνα

Με αργό ρυθμό και νευρικότητα στην εκτέλεση ξεκίνησε το παιχνίδι και ο Άρης είχε ένα μικρό προβάδισμα με 8-6 (στο 6′), ενώ καμία ομάδα δεν είχε ασίστ. Ο Παναθηναϊκός ακόμα δεν είχε βρει τις λύσεις και παρέμενε πίσω στο σκορ (13-10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 10-2 του “τριφυλλιού” και προβάδισμα 20-15 χάρη στην είσοδο του Σαντ-Ρος (4 πόντους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Νεμάνια Νέντοβιτς (8 πόντους με 2/5 τρίποντα) βρήκε ρυθμό και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με νέο επιμέρους σκορ 11-2 ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +14 (31-17 στο 15′). Η διαφορά είχε παγιωθεί σε διψήφια επίπεδα (34-23 στο 18′) για τον Παναθηναϊκό χάρη στην άμυνα του και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους πράσινους στο +19 (43-24) και ουσιαστικά να έχουν “αγκαλιάσει” το διπλό δεχόμενοι μόλις 9 πόντους σε 10′.

Το γύρισε ο Άρης και “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 11-3 και με πρωταγωνιστή τον Χάνλαν (17 πόντους) να μειώνει σε 46-35 (στο 24′). Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωση και την καλή αμυντική του απόδοση και οι κίτρινοι επέστρεψαν από το -19 στους 7 (52-47) με τον Χάνλαν να συνεχίζει το show του με 24 πόντους και 9/14 σουτ. Η τρίτη περίοδος στο “Nick Galis Hall” έκλεισε με τους πράσινους μπροστά μόλις με 2 πόντους (57-55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ήταν ανοιχτά πλέον με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 34ο λεπτό σε 60-60 με νέο μεγάλο τρίποντο του Χάνλαν που αισίως είχε φτάσεις του 29 πόντους! Η ομάδα του κόουτς Καστρίτη στο 36ο λεπτό του αγώνα έκανε και την πλήρη ανατροπή από το -19 του 20′ και προηγήθηκε με 66-64. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει πλήρως το μυαλό του και ήταν με την πλάτη στο τοίχο αφού ο Χάνλαν με δύο ακόμα καλάθια έκανε το σκορ 72-66 2΄λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ουίλιαμς έκανε το σκορ λίγο μετά 74-66 και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να αλλάξει τα πράγματα και γνώρισε μία σοκαριστική ήττα με 81-71!

Που κρίθηκε:  Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Άρης με εξαιρετικό επίδοση έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 57-28 και επέστρεψε από το -19 που έχανε στο πρώτο μέρος!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάνλαν ήταν ασταμάτητος με 35 πόντους και 13/19 σουτ, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71.