Πετρόπουλος ΛΥΤΡΩΤΗΣ για την ΑΕΚ, που πήρε στον πόντο το “ντέρμπι” με τον Άρη (videos)

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Άρη (64-63), με τον Πετρόπουλο να σκοράρει στα 4” πριν το φινάλε και να βάζει μπροστά την Ένωση και να της δίνει τη νίκη.

Η Ένωση φάνηκε πως έχει καθαρίσει το ματς στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν έφτασε στο +10 (62-52), όμως ο Άρης απάντησε με ένα σερί 0-11, παίρνοντας τα ηνία. Εκεί βγήκε μπροστά ο Ανδρέας Πετρόπουλος, που με ένα μεγάλο καλάθι έβαλε σε ρόλο οδηγού την ΑΕΚ και της έδωσε εν τέλει τη νίκη.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από το 15-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αυτή η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε στην δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ, με τον Πετρόπουλο να βρίσκει συνεχόμενους πόντους από μακριά βρήκε λύσεις, όμως ο Άρης συνέχισε να έχει απαντήσεις σε ό,τι προσπαθούσε η Ένωση. Ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων έκανε το 36-31 (19’), όμως ο Τζούστον μείωσε στο 36-36 του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν το ίδιο τροπάριο και στην Τρίτη περίοδο, καθώς ο Άρης απαντούσε σταθερά σε κάθε προσπάθεια της Ένωσης. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 51-51 στα 14’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όμως ένα μπάζερ μπίτερ του Ανγκόλα διαμόρφωσε το 54-51.

Με ένα σερί 5-0, η ΑΕΚ ξέφυγε με 8 (59-52, 34’), έχοντας διαμορφώσει μια διαφορά ασφαλείας απέναντι στους Θεσσαλονικείς. Το θέαμα δεν ήταν το… ιδανικό στην συνέχεια, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, όμως ο Άρης, με υπομονή και στις δύο πλευρές του παρκέ, μείωσε στον 1 (62-61, 39’). Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ο εκπληκτικός σε όλο το παιχνίδι Τζούστον έβαλε και μπροστά την ομάδα του (62-63) στα 17” για το τέλος. Ο Πετρόπουλος πήρε το ντράβ και ευστόχησε, βάζοντας ξανά μπροστά την ΑΕΚ, ο Χάνλαν αστόχησε στο σουτ της νίκης και έτσι η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.

Πού κρίθηκε:

Η τελευταία φάση ήταν φυσικά και αυτή που έκρινε τα πάντα, καθώς ο Πετρόπουλος με το καλάθι του έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά και της έδωσε έτσι τη νίκη, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί της. Θυμίζουμε πως η Ένωση προερχόταν από δύο σερί ήττες απέναντι σε Απόλλωνα και Τρεβίζο.

Παίκτης κλειδί:

Μα φυσικά ο Ανδρέας Πετρόπουλος! Ο 27χρονος γκαρντ έκανε σπουδαία δουλειά για την ΑΕΚ, έχοντας 13 πόντους με 2/3 δίποντα και 3/7 τρίποντα, αλλά και φυσικά με το νικητήριο καλάθι.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παππάς 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1), Λόκετ 2 (1/8 σουτ), Ουίλιαμς 17 (1/7 δίποντα, 5/14 τρίποντα), Χάνλαν 12 (2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Κώττας 4, Τζούστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Έντονα παράπονα από την διαιτησία ο Άρης

Ο Άρης, μετά το τέλος της αναμέτρησης, εξέδωσε ανακοίνωσε, κάνοντας λόγο για διαιτητική «σφαγή».

”Η ΚΑΕ ΑΡΗΣ εκφράζει την οργή της για τη διαιτητική «σφαγή» που υπέστη η ομάδα μας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στον αγώνα με την ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Όλη η Ελλάδα έγινε μάρτυρας των απίστευτων που συνέβησαν απόψε (23/10) από τους Κορομηλά, Τζιοπάνο και Ανδρικόπουλο. Ειδικά από τον πρώτο. Οι ρέφερι «διάβασαν» το περιορισμένο, λόγω τραυματισμών, ροτέισον της ομάδας μας και «έδρασαν» αναλόγως. Ο Άντονι Κάουαν δεν πρόλαβε να μπει καλά καλά στο ματς και αποχώρησε με ανύπαρκτα φάουλ. Και να ήταν ο μόνος… Τα 15-8 φάουλ και οι 15-5 βολές του ημιχρόνου ήταν μόνο ένα κομμάτι όσων έγιναν. Και το σχετικό βίντεο που θα ετοιμάσει η ΚΑΕ ΑΡΗΣ, ώστε να το προσκομίσει «στα χέρια» της ΚΕΔ πιθανότατα θα έχει διάρκεια… ταινίας.

Μετά από τον αγώνα με τον Ιωνικό δεν αντιδράσαμε, αλλά μάλλον η σιωπή μας εκλήφθηκε ως αδυναμία. Ξεκαθαρίζουμε, λοιπόν, σε κάθε τόνο ότι δε θα επιτρέψουμε εξωγενείς παράγοντες να κλέβουν στο παρκέ τον ιδρώτα των παικτών μας, την ώρα που με πολύ μεγάλη προσπάθεια παλεύουμε για να απαλλαγούμε από τις αμαρτίες του παρελθόντος και να κρατήσουμε όρθια μία από τις πιο ιστορικές ομάδες της Ευρώπης.

Η ΚΑΕ ΑΡΗΣ θα παραστεί στην ΚΕΔ για να προβεί σε επίσημη διαμαρτυρία. Είμαστε μόλις στην 4η αγωνιστική, αλλά (ήδη) φωνάζουμε «ως εδώ»”