Κολοσσιαίο πέρασμα από το Περιστέρι και τρίτη θέση!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ένα μεγάλο διπλό κατέκτησε ο Κολοσσός, με την ομάδα της Ρόδου να επικρατεί στην έδρα του Περιστερίου με 78-70 και να εδραιώνεται στην τρίτη θέση της Stoiximan Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Κολοσσός ανέβηκε στο 14-8, με το Περιστέρι να υποχωρεί στο 9-13.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -21, φτάνοντας στον πόντο, όμως ο Φλόιντ πήρε στο τέλος την ομάδα στις πλάτες του και με μεγάλα σουτ της έδωσε τη νίκη, η οποία είναι η τέταρτη συνεχόμενη. Παράλληλα ήταν η δεύτερη κόντρα στους “Πρίγκιπες” στη φετινή Stoiximan Basket League, καθώς είχαν επικρατήσει και στη Ρόδο.

Ο Αμερικανός είχε 17 πόντους για τους Ροδίτες, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μίλερ και 15 ο Ουίλιαμς. Να σημειώσουμε πάντως πως ο Κολοσσός σούταρε με 54% στα τρίποντα (13/24), ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαν το απίθανο 10/12 έξω από τα 6,75.

Από την άλλη οι 26 του Πέτεγουεϊ και οι 15 του Μωραΐτη δεν αρκούσαν για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

Η εξέλιξη:

Ο Κολοσσός μπήκε με όρεξη στο ματς και με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ποσοστά στα τρίποντα. Συγκεκριμένα βρήκε το στόχο 5(!) φορές στα πρώτα λεπτά και έτσι πήρε τον έλεγχο, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-20.

Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα καλύτερη. Με όπλο τα τρίποντα και την καλή λειτουργεία σε άμυνα και επίθεση, οι Ροδίτες έκανε ό,τι ήθελαν στο παρκέ του «Α.Παπανδρέου» και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 31-50 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μισού της αναμέτρησης η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (31-52, 21’), με το Περιστέρι κάπου εκεί να ξυπνά. Μωραΐτης και Πέτεγουεϊ πήραν μπρος στην επίθεση, ο Αγκμπελίς έπαιξε εξαιρετική άμυνα και η διαφορά μειώθηκε στους 4 (56-60, 30’), με το ματς να γίνεται θρίλερ!

Το Περιστέρι μείωσε στον πόντο (64-65, 34’), όμως ένα 7-0 του Κολοσσού, δια χειρός Φλόιντ, έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους. Η διαφορά ανέβηκε και στους 10 (66-76, 37’), με το Περιστέρι να μην καταφέρνει να επιστρέψει. Τελικό σκορ 70-78 και νίκη για τον Κολοσσό.

Δεκάλεπτα: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78

Περιστέρι (Τόμιτς): Αγκμπελίς 7 (3 τάπες), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 26 (4/8 τρίποντα), Μωραΐτης 15 (2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκίελο 7 (1), Χρηστίδης 2, Μπράουν 2, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος, Γκρέϊ 7 (2/3 δίποντα).

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροφ 6 (2), Γουίλιαμς 15 (4/7 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1), Μπιλλής, Μίλερ 16 (2 τρίποντα), Τιλί 5 (1), Φλόιντ 17 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα), Ποτ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Καντζούρης: “Νίκη που κλειδώνει την τετράδα”

Χαρούμενος με τη νίκη του Κολοσσού στο Περιστέρι εμφανίστηκε ο Ηλίας Καντζούρης στις δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ.

Αναλυτικά:

“Είμαστε μια ομάδα που προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε όλους τους παίκτες για το κοινό όφελος, κοιτάμε να παίζουμε ομαδικά».

Είναι μια νίκη που κλειδώνει την τετράδα, ωστόσο εμείς αυτό που κάνουμε είναι να κοιτάμε ήδη το επόμενο παιχνίδι.

Πρέπει να τα δώσουμε όλα στα πλέι όφ, αυτό προσπαθούμε να κάνουμε και θα το κάνουμε μέχρι την τελευταία ημέρα”.