Ολυμπιακός: Πέρασε εύκολα από την Πάτρα και “κλείδωσε” την πρωτιά στη Stoiximan Basket League (videos)

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να έχει μπροστά της την πρόκληση του Final Four της Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι (19-21/5), όμως θέλει να ολοκληρώσει με καλό τρόπο τη regular season της Stoiximan Basket League και με βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τον Ιωνικό παρά την απουσία -ξεκούραση- του ΜακΚίσικ κέρδισε στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 94-68.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 22-1 είναι και μαθηματικός πρώτος στην κανονική περίοδο ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του με τον Κολοσσό στο ΣΕΦ, ενώ ο Απόλλωνας με 7-15 θα δώσει ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς στην Πάτρα με τον Άρη.

Με Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη και τρίποντα στο +12 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον Ολυμπιακό να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 8-7 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλό και με τον Τσαλμπούρη ισοφάρισαν σε 11-11 (στο 7′) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-16 για τους Πειραιώτες και τον Φαλ να έχει 4 πόντους και 3 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και με τρίποντα των Λιβιό – Λαρεντζάκη προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (32-22 στο 13′). Η διαφορά έφτασε και τους 17 (42-25 στο 17′) με τον Ολυμπιακό να έχει 6/8 τρίποντα και ο Λαρεντζάκης 11 πόντους, ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με 48-36 και τον Σίμονς να έχει 16 πόντους, ενώ από τους Πειραιώτες ο Βεζένκοφ 10 πόντους με 4/7 σουτ και 9 ριμπάουντ.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να κάνουν επιμέρους σκορ 14-4 και να “εκτοξεύουν” το προβάδισμα τους στο +22 (62-40 στο 24′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη. Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να μειώσουν με το σκορ με τη διαφορά στους 21 (71-50 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε  με 73-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τον Ολυμπιακό στο 34ο λεπτό μπροστά στο σκορ με 77-55 και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει ανοίξει το rotation πολύ. Δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στο +25 (85-60) και στο φινάλε οι Πειραιώτες πανηγύρισαν το διπλό με 94-=68.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα προβάδισμα 12 πόντων (48-36) και με επιμέρους σκορ 14-4 σε 4′ λεπτά το αύξησαν στο +22 (62-40) καθαρίζοντας τη νίκη από νωρίς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 53-72, 68-94.