Επιβλητικό “διπλό” του Ολυμπιακού με 100άρα κόντρα στον Προμηθέα! (videos)

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί σε μία δύσκολη έδρα όπως η Πάτρα να μην είχε τους Πίτερς και Σλούκα, όμως ήταν ασταμάτητη στην επίθεση (17/30 τρίποντα, 23/29 δίποντα, 33 ασίστ) και “διέλυσε” τον Προμηθέα με 100-72 για το αήττητο 7/7 στη Basket League.

Για τους ερυθρόλευκους τη διαφορά έκαναν στο σκοράρισμα οι ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Κάνααν, ενώ ο Τόμας Ουόκαπ έκανε τα πάντα στο παρκέ, αλλά κυρίως δημιουργούσε έχοντας 13 ασίστ.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται πρώτος στην κορυφή με το αήττητο 7-0 και θα αντιμετωπίσει πρώτα την Εφές (1/12, 19:30) για την Ευρωλίγκα και τον Παναθηναϊκό (5/12) για το Πρωτάθλημα, ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 2-3 και δύο λιγότερα ματς θα φιλοξενήσει για το EuroCup την Τουρκ Τέλεκομ (29/12).

Το “καθάρισε” από νωρίς με την επίθεση ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 12-4 (στο 2ο λεπτό) με 4/4 σουτ και τον Μπλακ να έχει ήδη 5 πόντους.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και οι δύο άμυνες δεν είχαν αποτέλεσμα με τους Πειραιώτες με τον Βεζένκοφ να έχει 2/2 τρίποντα διαμόρφωσαν το σκορ σε 20-15 (στο 5ο λεπτό).

Ο ΜακΚίσικ με 3/3 τρίποντα έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες για πρώτη φορά με +15 (33-18 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 39-20 και να έχουν 16/18 σουτ και 6/7 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κάνααν και Λαρεντζάκης έκαναν τα ερυθρόλευκα τρίποντα 9/12 και ανέβασαν τη διαφορά στο +24 (50-26 στο 15′) με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και να έχει ουσιαστικά “καθαρίσει” το ματς.

Η διαφορά (55-31 στο 18′) παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα για τους ερυθρόλευκους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 57-37 και τον Ουόκαπ να έχει 10 ασίστ!

Το “ερυθρόλευκο πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα του δεύτερο ημιχρόνου της αναμέτρησης στην Πάτρα ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος με 15/21 εκ των οποίων ο ΜακΚίσικ είχε 6/6 και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +30 (74-44 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα πίσω με 39  πόντους (87-48) έχοντας δεχθεί 16/23 τρίποντα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα με το σκορ στο 35ο λεπτό να είναι στο 95-59 για τον Ολυμπιακό. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 100-72.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση και σκοράροντας 57 πόντους πήγε με+20 (57-37) στα αποδυτήρια, διαφορά που δεν ανατράπηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ είχε 22 πόντους με 9/10 σουτ, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο ΜακΚίσικ 22 πόντους με 6/7 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 57-37, 48-87, 72-100