Κεφάτος Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα της Καρδίτσας, αλλά πονοκεφαλιάζει για τους τραυματίες (videos)

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει την Καρδίτσα με 91-75, για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους για την όγδοη σερί νίκη τους και το 14-2 στη βαθμολογία.

Ο Ουίλιαμς αποχώρησε στα πρώτα λεπτά του ματς μετά από ενόχληση στο γόνατο, ενώ και ο Ουόλτερς δεν έπαιξε στο δεύτερο μέρος.

Παπαγιάννης και Καλαϊτζάκης (Γιώργος) ξεχώρισαν από πλευράς νικητών, κάνοντας εξαιρετικό ματς.

Οι ”πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τους Γκουντάιτις, Αγραβάνη, Τόμας και Γκριγκόνις, με τους δυο πρώτους να είναι τραυματίες.

Όσο για την Καρδίτσα του Έβανς (18 πόντοι) και Γκάλινατ (16 πόντοι), έχει πλέον ρεκόρ 3-14.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με μαύρες φανέλες, λόγω πένθους για την τραγωδία στα Τέμπη.

Όπως και με την Εφές, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής, πίσω από τους πάγκους υπήρξαν μαύρα πανό και το μήνυμα ”η Ελλάδα πενθεί τα παιδιά της” στο cube.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη με 82-99, κάνοντας το 2/2 κόντρα στους νεοφώτιστους.

Για την 18η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ (13/3), ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Άρη (12/3).

Πριν από το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει για την Ευρωλίγκα Μονακό εκτός (8/3) και Ερυθρό Αστέρα εντός (10/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως αργά, με τον Παναθηναϊκό γρήγορα να κάνει το 14-6 με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη. Ο Ουίλιαμς ένιωσε ενοχλήσεις και πήγε στον πάγκο, με την ομάδα του να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της, για το 23-8 στη πρώτη περίοδο.

Μαντζούκας και Μποχωρίδης έδωσαν επιπλέον ώθηση στους γηπεδούχους και γρήγορα η διαφορά ξέφυγε με 22 (40-18), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/13 τρίποντα. Ακόμα κι έτσι, όμως, κατάφεραν να μειώσουν στους 13 (42-31) στο ημίχρονο.

Ο Ουόλτερς επίσης δεν αγωνίστηκε ξανά με πρόβλημα στο γόνατο, με τον Παναθηναϊκό να βλέπει την Καρδίτσα να μην τα παρατά (51-40). Παπαγιάννης και Μπέικον ήταν εκεί για τους γηπεδούχους (69-47), για το 72-52 στο τέλος της περιόδου.

Η διαφορά στο σκορ και στην δυναμικότητα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν κάτι παραπάνω στα τελευταία 10′. Ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων, για να φτάσουν στο φινάλε στην επικράτηση με τελικό σκορ το 91-75.

Πού κρίθηκε

Η Καρδίτσα έδειξε ανταγωνιστικό πνεύμα στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο και συγκεκριμένα στη τρίτη περίοδο, η διαφορά ξέφυγε (72-52).

O Παπαγιάννης έκανε τα πάντα με 14 πόντους-13 ριμπάουντ-5 μπλοκς. Δεν γίνεται να παραβλέψουμε και τους 20 πόντους-7 ριμπάουντ του Γιώργου Καλαϊτζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 72-52, 91-75

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 10, Ουόλτερς 2 , Λι 2 (5 ασίστ) , Παπαγιάννης 14 (13 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Ουίλιαμς , Γ. Καλαϊτζάκης 20 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές) , Μπέικον 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 11 (2), Μαντζούκας 14 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 18 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Αγραβάνης 6 (3 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 6 (2) , Γουέστ , Γκάλινατ 16 (3/7 τρίποντα) , Πρίτζετ 7 (1) , Αθηναίου 5 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκάμπροβσεκ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Σαρικόπουλος (3 ριμπάουντ), Πεφάνης

Παππάς: “Είναι πολύ δύσκολο να πάρεις πρωτάθλημα από αυτόν τον Ολυμπιακό, αλλά…”

Σερέλης: “Έχουμε αρκετά προβλήματα τραυματισμών, δεν δείχνουν σοβαρά των Ουίλιαμς & Ουόλτερς”