Υμνοι Σφαιρόπουλου για την άμυνα

2015-12-06T21:55:10+00:00 2015-12-06T22:47:05+00:00.

06/Dec/15 21:55

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ χάρη στην πολύ καλή του άμυνα και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εξήρε τους παίκτες του για την αμυντική τους προσήλωση.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο κόουτς του Ολυμπιακού δήλωσε μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ: “Ξέραμε ότι θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε ένα σοβαρό αντίπαλο που έχει ποιοτικό ρόστερ και βάθος. Ερχόταν μετά από 2-3 άτυχα αποτελέσματα και θα προσπαθούσε να διεκδικήσει με όλες τις δυνάμεις της τη νίκη. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, στην άμυνα που είναι το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού μας. Κρατήσαμε χαμηλά την ΑΕΚ, είχε ως αποτέλεσμα να πάρουμε μια σεβαστή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και όμως, τον έλεγχο του αγώνα τον είχαμε εμείς. Ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο πολύ καλά. Η διαφορά έφθασε πολύ ψηλά. Ηταν σημαντικό ότι αμυντικά ήμασταν πολύ καλοί και στην τρίτη περίοδο.

Εχοντας μια διαφορά, χαλαρώσαμε στην τελευταία περίοδο. Η ΑΕΚ μείωσε, αλλά αυτό δεν αλλοιώνει ότι είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Κρατήσαμε την ΑΕΚ χαμηλά στα εντός παιδιάς. Δεχθήκαμε εύκολους πόντους στο τέλος. Κάναμε μια σημαντική νίκη. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ΑΕΚ.

Είναι μια περίοδος που λόγω τραυματισμών και απουσιών η ομάδα καλείται να αντιμετωπίσει δύσκολες συνθήκες και με ελλείψεις. Γι αυτό και οι παίκτες που παίζουν και ανταποκρίνονται, κερδίζουν εμπειρίες για το μέλλον. Θέλουμε να επιστρέψουν οι τραυματίες. Ο φυσικός ηγέτης ο Βασίλης Σπανούλης, ο Λοτζέσκι και ο Γιάνγκ είναι τραυματίες. Ολοι ανταποκρίνονται πολύ καλά. Είναι δύσκολο να παίζεις με μικρό ροτέισον”.

Σε ερώτηση για τον Σον Τζέιμς είπε: “Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη καταλήξαμε σε αυτόν. Είναι ποιοτικός, υψηλού επιπέδου παίκτης. Εχει παίξει στο τοπ επίπεδο και δεν θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής. Ταιριάζει αγωνιστικά και λόγω χαρακτήρα στην ομάδα”.

Παπαπέτρου: “Παίξαμε το μπάσκετ που θέλουμε”

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου δήλωσε: “Ξέραμε τη σοβαρότητα του παιχνιδιού από την αρχή. Ηταν ένα δύσκολο ματς. Δώσαμε αρκετές μάχες, ελέγξαμε το ρυθμό. Παίξαμε το μπάσκετ που θέλουμε. Ελέγξαμε το παιχνίδι και κερδίσαμε. Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη”.