2015-12-19T19:00:00+00:00 2015-12-19T19:41:05+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Dec/15 19:00

Απόλλωνα

Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα και έκτη του συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα του Απόλλωνα στο Nick Galis Hall με +32 (82-50).

Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα και έκτη του συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα του Απόλλωνα Πατρών στο Nick Galis Hall με +32 (82-50).

Οι κιτρινόμαυροι του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν εκπληκτικά και τα δύο ημίχρονα ενώ ουσιαστικά… τελείωσαν το ματς στις αρχές του δεύτερου μισού της αναμέτρησης όταν με μπροστάρη τον MVP του αγώνα, Οκάρο Ουάιτ (22 π. και 7 ριμπ.) πήγαν την διαφορά στο +20 (54-34). Πολύ καλό ματς από πλευράς γηπεδούχων και από τους ΜακΝιλ (14 π.), Ουότερς (9 π. και 6 ασίστ) και Χάγκινς (9π. και 8 ριμπ.).

Ο μόνος που διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους ήταν ο εξαιρετικός Λίλαρντ (22 π., 5 ριμπ. και 6 ασίστ).

Διακύμανση του αγώνα

Ο Άρης ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα την αναμέτρηση, από το νικηφόρο ευρωπαϊκό του αγώνα μεσοβδόμαδα απέναντι στην Μπάνβιτ, και με τον Ουάιτ να είναι “καυτός” (7 π.) προηγήθηκε με 9-0 στο 3’. Ο έτερος επιθετικός του πόλος, Μακ Νιλ έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (14-4) φτάνοντας ο ίδιος τους 12 πόντους. Από την άλλη ο Απόλλων με 5 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και όντας πολύ άστοχος (33% εντός πεδιάς) το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει την περίοδο στο -8 με τρίποντο του Αργυρόπουλου (19-11).

Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο γκαρντ Λίλαρντ πήρε μπρος από πλευράς Αχαιών και με συνεχόμενα καλάθια (6 π.) αλλά και ασίστ (4) μείωσε την διαφορά (21-17) στο 13’. Ο Άρης διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σε αυτό το διάστημα, αν και ήταν άστοχος, λόγω των 7 επιθετικών ριμπάουντ του. Αν και ο δαιμόνιος Λίλαρντ μείωσε στο -3 την διαφορά με τρίποντο (29-26) στο 18’, οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου χάρη στα καλάθια των Χάγκινς, Ουότερς πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (35-26).

Εξαιρετικό ξεκίνημα του Ουάιτ στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος με δύο τρίποντα έφτασε στους 17 τόσο τους προσωπικούς πόντους όσο και την διαφορά (43-26).Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κυριαρχούσαν και στις δύο μεριές του παρκέ. Αμυντικά έκλεισαν τους διαδρόμους των φιλοξενούμενων προς το καλάθι ενώ επιθετικά Ουότερς, ΜακΝιλ σέρβιραν και Ουάιτ, Χάγκινς… έπιναν φτάνοντας το προβάδισμά στους 20 πόντους (54-34) στο 26’. Ο Απόλλων δεν μπορούσε να ακολουθήσει με τον Λίλαρντ να είναι ο μόνος που απειλούσε τον Άρη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 60-42 με τρίποντο του Σίμτσακ!

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Ενδεικτική η χρησιμοποίηση του 15χρονου Μπαζίνα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην Α1,από τον κόουτς Μέξα.

Παίκτης – Κλειδί

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν καταιγιστικός στις αρχές και των δύο ημιχρόνων και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Άρη στην εύκολη επικράτηση. Η συγκομιδή του ήταν 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Σημείο – Κλειδί

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν οι κιτρινόμαυροι με σερί 19-8 μετέτρεψαν το +9 (35-26) σε +20 (54-34) μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-11, 35-26, 60-42, 82-50