Με πλουραλισμό και άμυνα η Κηφισιά!

2016-01-02T19:03:27+00:00 2016-01-02T19:37:47+00:00.

02/Jan/16 19:03

Απέναντι σε μία ομάδα με κοινούς στόχους στη φετινή BasketLeague, η Κηφισιά χάρη στον εξαιρετικό της πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε με 77-69 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα αφού με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν την αναμέτρηση συνολικά 5 αθλητές του. Από πλευράς των ηττημένων το ελληνικό δίδυμο των Λαρεντζάκη και Σαλούστρου πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι πολύ υψηλού ρυθμού για τα δεδομένα των δύο ομάδων, η Κηφισιά κατάφερε να προηγηθεί με 15-11 στο 5′ μετά από καλάθι του Γλυνιαδάκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα παραγωγικοί στην επίθεση και με τον Αμερικάνο φόργουορντ Ρόσκο Σμιθ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους διατήρησαν το προβάδισμα 21-17 (7′). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου όμως, ο Κολοσσός αντέδρασε και με σερί 8-0 κατάφερε να περάσει μπροστά (25-21) χάρη στον εξαιρετικό Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα του Σαλούστρου ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (31-21). Οι πόντοι του Λόουερι έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί της Κηφισιάς και μείωσαν σημαντικά τη διαφορά, πριν ο Χογκ φέρει τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (34-32, 7′). Τη σκυτάλη από τους Αμερικάνους πήρε ο Νίκος Γκίκας το τρίποντο του οποίου έφερε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μετά από πολύ ώρα μπροστά (42-41) και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η αδυναμία του Κολοσσού να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ έδωσε στην Κηφισιά την ευκαιρία για πολλές δεύτερες επιθέσεις. Παρά το γεγονός πως οι παίκτες σκόραραν με το σταγονόμετρο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα (48-45, 25′) με ακόμα ένα καλάθι του Σμιθ, πριν ο Λεωνίδας Κασελάκης αυξήσει τη διαφορά με δύο εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 (55-50, 28′). Στην προσωρινή ισοφάριση του Κολοσσού (55-55) ο Στίγκερς απάντησε άμεσα και έβαλε εκ νέου την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (59-55).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο η Κηφισιά οικοδόμησε σημαντική διαφορά με ακόμα ένα τρίποντο του Κασελάκη στην αναμέτρηση (67-59, 33′). Τα πολλά λάθη (16) του Κολοσσού έκαναν τη ζωή των αντιπάλων τους πιο εύκολη και οι Αμερικάνοι Χογκ και Στίγκερς διαμόρφωσαν αρχικά το 69-63 και στη συνέχεια το 74-67, 3.11′ πριν το τέλος. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ανατρέψουν την κατάσταση δεν είχε αποτέλεσμα αφού στα τελευταία 3 λεπτά ο Κολοσσός πέτυχε μόλις 2 πόντους με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 77-69.

Που κρίθηκε

Μετά το πολύ κακό ξεκίνημα όσον αφορά τον αμυντικό τομέα, η Κηφισιά βελτίωσε την εικόνα της “πνίγοντας” τους παίκτες του Κολοσσού Ρόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν μόλις 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και να γνωρίσουν την ήττα.

Ο Ρόμπερτ Λόουερι μπορεί να ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους, όμως ο Λεωνίδας Κασελάκης πρόσθεσε άλλους 16 για να οδηγήσει την Κηφισιά στη νίκη. Ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε σημαντικές επιθετικές ανάσες σκοράροντας 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.