Ολυμπιακός: Χωρίς καλάθι κόντρα στον Παναθηναϊκό για πάνω από 9 λεπτά

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το ντέρμπι για την τρίτη αγωνιστική του Τop-6 της Basket League κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά και προς το τέλος της πρώτης περιόδου (23-16) έκαναν σχεδόν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, φτάνοντας στο +17 (34-17).

Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι πήγαν στο 36-24 στο 17:26′ από το 15-16 στο 8:23′, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόνο με βολές για πάνω από 9′ (9:03′)!

Πάντως, στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός φάνηκε να αντιδρά, καθώς κατάφερε να ”μαζέψει” τη διαφορά (38-31), κλείνοντας το ημίχρονο στο 38-33.

Στο πρώτο μέρος, οι πράσινοι είχαν 12 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 λάθη και 8 κλεψίματα με 13/22 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 0/1 βολές.

Όσο για τους ερυθρολεύκους, μέτρησαν 17 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα και 8/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 8/12 βολές.

Κέντρικ Ναν και Ντίνος Μήτογλου είχαν από 10 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κάνααν είχε 9 πόντους.