Ολυμπιακός – ΑΕΚ 92-75: Προβάδισμα στη σειρά με κυρίαρχο Μιλουτίνοφ

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Τόσο όσο για τον Ολυμπιακό που έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών κόντρα στην ΑΕΚ (92-75) και βρίσκεται μία νίκη πλέον μακριά από τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Μία περίοδος (η τρίτη) ήταν αρκετή για τους Πειραιώτες ώστε να μπουν για τα καλά σε θέση οδηγού και να μην ανησυχήσουν περαιτέρω.

Όσο η ΑΕΚ, η οποία είχε να παίξει αγώνα κοντά στις 20 μέρες και με όσα είχαν προηγηθεί στο αγωνιστικό τμήμα με την αποχή και την οικονομική αστάθεια, άντεχε, τόσο βρισκόταν στη διεκδίκηση του ματς και ζόριζε τους Πειραιώτες (39-40 το ημίχρονο). Η εικόνα των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος δημιουργούσε παράπονα στον Γιώργο Μπαρτζώκα που τα έβαζε με τους παίκτες του για την έλλειψη διάθεσης που έδειχναν.

Στην τρίτη περίοδο ωστόσο, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, ανέβασε την έντασή του σε άμυνα και επίθεση και πήρε το ζητούμενο που ήταν να παραμείνει υγιής και να πάρει κεφάλι στη σειρά.

Κυρίαρχος ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στην επιστροφή του στις εντός των τειχών υποχρεώσεις με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Εξαιρετικός όπως και στο ματς του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ ο Κουζμίνσκας με 24 πόντους (6/8 διπ.) οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί.

Άργησε να πάρει μπρος αλλά ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Παρά τη διαφορά ποιότητας αλλά και την έλλειψη μεγέθους στην “κιτρινόμαυρη” frontline, η ΑΕΚ εμφανίστηκε πάρα πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο.

Κάποιες αποφάσεις των διαιτητών έφεραν τις διαμαρτυρίες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Η “Ένωση” μάλιστα έκλεισε την εναρκτήρια περίοδο προηγούμενη με 19-20 χάρις σε 5 πόντους του Όμηρου Νετζήπογλου.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ παρά τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν το τελευταίο διάστημα και προηγήθηκαν με 19-27 στο 12′, υποχρεώνοντας τον coach B να καλέσει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ έδιναν την ευκαιρία για δεύτερες κατοχές στην ΑΕΚ όμως ο Μιλουτίνοφ είχε “σκέπασε” το καλάθι σε δύο περιπτώσεις και ο Λούντζης ισοφάρισε σε 27-27, 15′.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ισορροπήσει όμως δεν ήταν αμυντικά όσο σκληροί έχουν συνηθίσει στα ευρωπαϊκά τους παιχνίδια, κάτι που χαλούσε ενίοτε το μυαλό τους και επιθετικά για το 39-40 της ανάπαυλας.

Ο Αγραβάνης κουβάλησε την ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο και αφού πανηγύρισε ένα τρίποντό του, άνοιξε “διάλογο” με την κερκίδα. Στο παρκέ όμως, το εν λόγω δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μονόλογο (σχεδόν) του Ολυμπιακού, όταν και “καθάρισε” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Οι Πειραιώτες έβγαζαν τις γνωστές τους συνεργασίες, αισθάνονταν καλύτερα σε άμυνα και επίθεση και με κάρφωμα του κορυφαίου Μιλουτίνοφ, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (64-54, 27′).

Ο Κουζμίνσκας δεν ήθελε να παραδοθεί και μείωσε σε 66-59 όμως ένα μίνι-ξέσπασμα (6-0) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετό για να “τελειώσει” το ματς.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταίο περίοδος έτσι όπως είχε εξελιχθεί το ματς και με τη “βενζίνη” στο ντεπόζιτο της ΑΕΚ να αδειάζει. Ο χρόνος λειτουργούσε υπέρ των γηπεδούχων, το μυαλό των οποίων ταξίδευε και στο Βερολίνο.

Που κρίθηκε

Στην τρίτη περίοδο όταν και σοβαρεύτηκαν οι Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός πήρε ώθηση από την άμυνά του, έβαλε 31 πόντους στην εν λόγω περίοδο και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Γεμάτη εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (18 πόντοι και 8 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κοψίματα) στην επιστροφή του στο πρωτάθλημα. Από κοντά και οι Πίτερς, Λούντζης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-40, 70-57, 92-75

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Τεχνική ποινή σε Μπαρτζώκα για έντονες διαμαρτυρίες (video)