Προμηθέας – Άρης 79-60: Αφεντικό με 4/4 και 1-0 στα playoffs

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Στο ίσως πιο αμφίρροπο ζευγάρι των φετινών playoffs της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας επιβλήθηκε ξανά (79-60) του Άρη (για τέταρτη φορά φέτος) και μπήκε με το… δεξί γράφοντας το 1-0. Πλέον οι Πατρινοί θέλουν άλλη μία νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος και να κάνουν το 5-0 φέτος επί των κιτρινόμαυρων.

Εάν λοιπόν ο Άρης καταφέρει να ισοφαρίσει και μετέπειτα να πάρει την πρόκριση, θα είναι κάτι σημαντικό, μιας που η ιστορία θέλει την ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας (γι’ αυτές που τερμάτισαν στο Νο.4 και Νο.5) να παίρνει την πρόκριση 16 φορές απ’ τις 19 συνολικά διασταυρώσεις. Μοναδικές ομάδες που προκρίθηκαν με μειονέκτημα, ήταν οι Πανιώνιος (2012), Ρέθυμνο (2012) και Προμηθέας (2022).

Με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Χάντερ Χέιλ να παίζει τόσο… όσο (14:59 και σκόραρε 9 πόντους, με 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ), οι Πατρινοί είχαν αυτή τη φορά πρωταγωνιστή τον Μπράις Χάμιλτον με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο οποίος όμως είχε άξιους συμπαραστάτες τους Χάιμε Ετσενίκε με 13 (6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 1 λάθος) και τον Κάμερον Ρέινολντς με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη ο οποίος έβαλε τα κρίσιμα καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Για τους Θεσσαλονικείς, οι Σταρκ και Κατσίβελης που ταλαιπωρούνται από ενοχλήσεις, βρέθηκαν κανονικά στην αποστολή και πήραν χρόνο συμμετοχής, με τον Γκάλινατ ωστόσο να είναι αυτός που προσπάθησε να βγει μπροστά, μετρώντας 17 πόντους (3 ριμπάουντ, 3 λάθη). Στους 3 σταμάτησε ο Τολιόπουλος.

Ο Ρέινολντς μίλησε για το… 4/4

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά τρέχοντας ένα 11-2 και να δείχνουν από νωρίς τις προθέσεις τους. Με τρία διαδοχικά τρίποντα (των Γκάλινατ και Σταρκ) οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μείωσαν στους τρεις πόντους. Το ματς από εκεί και πέρα πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Προμηθέα ωστόσο να παίρνει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στο φινάλε του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, οι 14 παραπάνω πόντοι (έναντι δύο των γηπεδούχων) 2ης ευκαιρίας του Άρη ήταν κι αυτοί που έκαναν τη διαφορά, έτσι ώστε να πάρει η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να φέρει εκεί που ήθελε το ματς, μέχρι τα λάθη και τα εύστοχα απανωτά σουτ τριών πόντων του Ρέινολντς να… σκοτώσουν τους φιλοξενούμενους.

Πού κρίθηκε

Στο 21-11 της τέταρτης περιόδου όπου ο Προμηθέας ξέφυγε ακόμη και με +20 πόντους διαφορά στο τέλος.

Ο Κάμερον Ρέινολντς (πέτυχε 13 πόντους, με 2 ριμπάουντ και 2 λάθη) όπου με δύο απανωτά σουτ τριών πόντων και ένα έμμεσο τρίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε τη διαφορά που ήθελε στον Προμηθέα και πανηγύρισε το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 6, Χάμιλτον 14 (2), Χρυσικόπουλος 9 (2), Ετσενίκε 13, Χέιλ 12 (3), Ρέινολντς 13 (2), Κάουαν 10 (2), Πλώτας, Πάπας, Λάγιος, Στέφενς 2, Καραγιαννίδης

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 3, Μπλούμπεργκς 3, Μποχωρίδης 3, Ντε Σόουζα 13, Γκάλινατ 17 (3), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 7, Κατσίβελης, Περσίδης 5 (1), Χάρελ 1, Καλογήρος

Άρης – Προμηθέας (20/5, 20:15)

Παπαθεοδώρου: “Στη Θεσσαλονίκη ο Άρης είναι πολύ δυνατός”

Ήταν σημαντική νίκη,  κάναμε το πρώτο βήμα. Ήμασταν αρκετά καλοί για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Βρήκαμε κάποια προβλήματα σε άμυνα ζώνης του Άρη, όμως ελέγξαμε το ματς επιθετικά και αμυντικά στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Απλά κάναμε το 1-0 και πάμε στη Θεσσαλονίκη, όπου ξέρουμε ότι ο Άρης είναι πολύ δυνατός“.

Καστρίτης: “Θα δώσουμε ό,τι έχουμε”

“Συγχαρητήρια στον Προμηθέα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο εύστοχος ο Προμηθέας, εμείς χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ. Κάναμε την προσπάθειά μας, θα προετοιμαστούμε για να δώσουμε ό,τι έχουμε και δεν έχουμε για να φέρουμε τη σειρά πάλι εδώ”.