Κριτική Ολυμπιακού: Παλικάρια στο ΟΑΚΑ, με το μαχαίρι στα δόντια!

2018-06-03T20:58:28+00:00 2018-06-03T20:58:28+00:00.

Lefteris Moutis

03/Jun/18 20:58

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο “διπλό” στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και με το 1-0 απέκτησε προβάδισμα τίτλου σε μια βραδιά, όπου πρωταγωνιστές δεν ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Σπανούλης και Πρίντεζης, αλλά οι Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μάντζαρης και Ρόμπερτς. Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το break απέναντι στους “πρασίνους” στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος Stoiximan.gr […]

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο “διπλό” στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και με το 1-0 απέκτησε προβάδισμα τίτλου σε μια βραδιά, όπου πρωταγωνιστές δεν ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Σπανούλης και Πρίντεζης, αλλά οι Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μάντζαρης και Ρόμπερτς.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το break απέναντι στους “πρασίνους” στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος Stoiximan.gr Basket League με την ελληνική τριάδα των Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μάντζαρη να κάνει τη διαφορά και τον Ρόμπερτς να αναδεικνύεται στ αστάθμητο παράγοντα.

Βασίλης Σπανούλης

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ στο break του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο μετά τα δικά του τρίποντα-μαχαιριές στους τελικούς του 2016. Ο Σπανούλης είχε 4 πόντους με 1/10 σουτ συνολικά (1/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα  και 2/2 βολές), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 23:57. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν προσαρμοσμένη πάνω του, εκείνος δεν εκβίασε προσπάθειες και ο Σφαιρόπουλος τον κράτησε στον πάγκο από το 27′ μέχρι το 38′, όταν πια η διαφορά ήταν στο +7 και ο Ολυμπιακός χρειαζόταν μόνο καθαρό μυαλό.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ο Σέρβος σέντερ αγωνίστηκε μόλις 14:13, καθώς στο 33′ βγήκε εκτός αγώνα με πέντε φάουλ, έχοντας χρεωθεί τα δυο τελευταία στην ίδια φάση. Ο Μιλουτίνοφ ήταν θετικός επιθετικά (4 πόντοι) χωρίς να καταφέρει όμως, να τελειώσει αρκετές φάσεις (1/3 δίποντα). Αμυντικά δεν είχε προβλήματα απέναντι στους ψηλούς των “πρασίνων”.

Γιώργος Πρίντεζης

Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού έμεινε στο παρκέ μόλις 15:01. Χρεώθηκε με 3 φάουλ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και όταν ξαναπέρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, έφθασε τα 4 και αποσύρθηκε γρήγορα στον πάγκο. Μέχρι τότε είχε πετύχει μόλις 2 πόντους με 2/2 βολές και μόλις ένα άστοχο σουτ δείχνοντας ότι δεν είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα. Οι Παπαπέτρου και Γουίλτζερ κάλυψαν τη θέση του και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” δεν “πόνεσαν” από την εμφάνιση του Πρίντεζη.

Κώστας Παπανικολάου

Ο 28χρονος φόργουορντ ήταν ο κορυφαίος ίσως του Ολυμπιακού κάνοντας τη διαφορά και σε άμυνα και σε επίθεση. Ο “Παπ” ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 14 πόντους (4/4 δίπ., 1/4 τριπ. και 3/3 βολές), πρώτος πασέρ με 4 ασίστ και δεύτερος ριμπάουντερ με 4 ριμπάουντ. Επιθετικά κατάφερε να χτυπήσει πολλές φορές την άμυνα του Παναθηναϊκού κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο με τις διεισδύσεις του παίρνοντας τις σωστές αποφάσεις, ενώ και αμυντικά έβγαλε ενέργεια αποτελώντας την “κόλλα” των “ερυθρολεύκων”.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Ο παίκτης-κλειδί του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά του αγώνα πήρε πάνω του την ευθύνη έδειξε το δρόμο στους συμπαίκτες του, χρεώθηκε με δυο γρήγορα φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο όπως και στο ματς του ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα. Δεν έμεινε όμως, εκεί. Παρέμεινε ζεστός και όταν επέστρεψε στο παρκέ συνέχισε να σκοράρει και να τρυπάει την άμυνα του Παναθηναϊκού με διεισδύσεις σε κάθε ευκαιρία. Τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (4/4 βλές, 1/2 δίπ., 2/4 τριπ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε μόλις 12:55. Θα μπορούσε να αγωνιστεί περισσότερο, αλλά ήταν αποτρεπτικοί παράγοντες η στόχευση του Παναθηναϊκού στο μαρκάρισμα του στο ποστ και η ευστοχία του Μάντζαρη πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Τζαμέλ ΜακΛιν

Είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα στα πρώτα λεπτά της συμμετοχής του, αλλά βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, όταν πια είχε βγει με πέντε φάουλ ο Μιλουτίνοφ και είχε δώσει ήδη… χείρα βοηθείας ο Μπόγρης. Εκανε μια εντυπωσιακή τάπα στον Καλάθη και αυτή η φάση ήταν ίσως αυτή που του έδωσε την ώθηση για να τελειώσει δυο φάσεις στην επίθεση (συνολικά είχε 7 πόντους με 2/4 σουτ και 3/4 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ) και να κρατήσει διαφορά ασφαλείας για τον Ολυμπιακό.

Μπόμπι Μπράουν

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Διεκδικεί μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη των “πορθητών” του ΟΑΚΑ. Κάλυψε εξαιρετικά τον Πρίντεζη όντας ο κορυφαίος της ομάδας του στο κρίσιμο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και ανέτρεψε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Πέτυχε 10 πόντους (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε μια ασίστ σε 23:48. Ανοιξε την άμυνα του Παναθηναϊκού με τα σουτ του και έπαιξε πολύ καλή άμυνα βγάζοντας απίστευτη ενέργεια σε κάθε φάση.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Λετονός δεν επιχείρησε κανένα σουτ στα πρώτα 10 λεπτά της συμμετοχής του, αλλά με την έναρξη της τελευταίας περιόδου πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους ξεμπλοκάροντας τον Ολυμπιακό επιθετικά σε ένα σημείο που είχε φανεί ότι μπορούσε να είχε πρόβλημα επιθετικά. Ο Λετονός είχε 7 πόντους (3/3 σουτ), 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ σε 18:52 και χωρίς να έχει διάρκεια στην απόδοση του βοήθησε καθοριστικά.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Πήρε το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής (27:05) μετά τον Κώστα Παπανικολάου κάνοντας τη διαφορά με τα τρίποντά του! Ο Μάντζαρης πέτυχε τρία καθοριστικά τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο αποτελώντας τον αστάθμητο παράγοντα επιθετικά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Είχε “κρύο αίμα” τιμωρώντας την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Κάιλ Γουίλτζερ

Ο Καναδός φόργουορντ αγωνίστηκε 8:25 και ήταν θετικός. Πέτυχε 2 πόντους (1/4 σουτ), μάζεψε 3 ριμπάουντ και βοήθησε με την ενέργεια του χωρίς να αποτελέσει “πρόβλημα” στην άμυνα, παρά τη “στόχευση” που είχε σε αρκετές φάσεις η επίθεση του Παναθηναϊκού.

Γιώργος Μπόγρης

Πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο 33′ λόγω των 5 φάουλ του Νίκολα Μιλουτίνοφ και αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί για να διατηρήσει ο Ολυμπιακός διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους. Αν δει κανείς τη στατιστική του (2 πόντοι με 1/1 δίποντο και 1 ασίστ) δεν μπορεί να καταλάβει τη σπουδαιότητα της συνεισφοράς του. Η τρίτη επιλογή των “ερυθρολεύκων” στη θέση του σέντερ, ήταν ψύχραιμος, διάβασε τις φάσεις αποτελώντας “σκαλοπάτι” στην επίθεση και έκανε (ίσως και παραπάνω από) όσα περίμενε ο Σφαιρόπουλος όταν τον έριξε στο παρκέ.

Photo credit: Eurokinissi