Ολυμπιακός κριτική: Χωρίς γκαρντ δεν κερδίζεις στο ΟΑΚΑ

2018-06-10T20:34:17+00:00 2018-06-10T20:34:17+00:00.

Lefteris Moutis

10/Jun/18 20:34

BASKET LEAGUE / ÔÅËÉÊÏÓ / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στον τρίτο τελικό της Stoiximan.gr Basket League στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς που δεν είχε κανέναν γκαρντ –πλην Σπανούλη- σε καλή μέρα και αδυνατούσε να φανεί απειλητικός.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν ξανά το μπρέικ και πλέον καλούνται να κερδίσουν στο ΣΕΦ στο τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος για να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τίτλου. Οι Σπανούλης και Πρίντεζης ξεχώρισαν αυτή τη φορά επιθετικά, αλλά με άφαντους τους υπόλοιπους γκαρντ πλην του αρχηγού και σε κακή παραγωγικά βραδιά τους Παπανικολάου και Παπαπέτρου, οι λύσεις ήταν λιγοστές…

Βασίλης Σπανούλης

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στους φετινούς τελικούς. Βρήκε το δρόμο για το καλάθι κυρίως πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ευστοχώντας σε 4 τρίποντα. Συνολικά πέτυχε 14 πόντους (1/1 διπ., 4/8 τριπ.) και μοίρασε 6 ασίστ δείχνοντας πολύ βελτιωμένος σε εκτελεστικό και δημιουργικό επίπεδο. Εκανε βέβαια 5 λάθη στην προσπάθεια του να δώσει λύσεις επιθετικά στην ομάδα του βλέποντας ότι δεν είχε συμπαραστάτη επιθετικά.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Για πρώτη φορά στους τελικούς η συνεισφορά του στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού του Ολυμπιακού ήταν σημαντική ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στα πρώτα δυο ματς είχε 2/6 σουτ, ενώ στο τρίτο ματς του ΟΑΚΑ πέτυχε 8 πόντους (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), μάζεψε 10 ριμπάουντ σε 23:29, στη μεγαλύτερη χρονικά συμμετοχή του. Αμυντικά είχε πολλά προβλήματα και εκτέθηκε λόγω της άμυνας αλλαγών, στην οποία αναγκαζόταν να κυνηγά μακριά από το καλάθι τον Μάικ Τζέιμς που εκτελούσε από μακριά ή από διείσδυση. Ο Σέρβος σέντερ έδειξε σαφώς βελτιωμένος, αλλά σίγουρα χρειάζεται να είναι ακόμα καλύτερος στον τέταρτο τελικό για να έχει ένα ακόμα σημείο αναφοράς ο Ολυμπιακός και να γίνει πιο επικίνδυνος.

Γιώργος Πρίντεζης

Εκανε το καλύτερο του παιχνίδι στους τελικούς όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, παρότι ξεκίνησε με 1/5 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο επτάλεπτο. Επειτα βρήκε ρυθμό και απέκτησε ψυχολογία σκοράροντας πια και με πλάτη στο καλάθι και βάζοντας την μπάλα στο παρκέ σε τρανζίσιον επιθέσεις. Αμυντικά βοήθησε ξανά αρκετά, ενώ πήρε και πάλι ρόλο σέντερ στο χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο Σφαιρόπουλος στα τελευταία λεπτά για να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα. Συνολικά σε 27:14 πέτυχε 12 πόντους με 5/12 σουτ και 2/2 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Κώστας Παπανικολάου

Μετά τους πολύ παραγωγικούς δυο πρώτους τελικούς σε σκορ και ριμπάουντ, δεν είχε ανάλογες επιδόσεις στο ΟΑΚΑ. Πέτυχε δυο συνεχόμενα καλάθια στο 35’ όταν ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντεπιτεθεί και να διεκδικήσει τις πιθανότητες του να κερδίσει το ματς. Συνολικά είχε 5 πόντους με 2/4 σουτ, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Αμυντικά ήταν για μια ακόμα φορά πολύ θετικός όντας ο σημαντικότερος παίκτης στην άμυνα αλλαγών των Πειραιωτών.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά στους φετινούς τελικούς και αγωνίστηκε στο πρώτο οκτάλεπτο στο πλάι του Βασίλη Σπανούλη. Δεν πήρε προσπάθειες επιθετικά και δεν μπορούσε να δώσει ρυθμό στους «ερυθρολεύκους», ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα του στο τέλος της δεύτερης περιόδου συμπληρώνοντας συνολικά 10:60 στο παρκέ, σε ένα διάστημα συνολικά που η ομάδα του βρέθηκε στο -13. Εμεινε άποντος (0/1 τριπ.), μάζεψε 3 ριμπάουντ και δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Τζαμέλ ΜακΛιν

Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν καλός επιθετικά με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το καλύτερο του παιχνίδι συνολικά στη σειρά των τελικών. Αμυντικά είχε και πάλι προβλήματα, αλλά τουλάχιστον τελείωσε φάσεις και αποτέλεσε θετικό παράγοντα στο παιχνίδι των Πειραιωτών. Είχε αμυντικά προβλήματα, έκανε τρία λάθη, αλλά τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους (2/5 σουτ) και 5 ριμπάουντ σε 14:40 δείχνοντας καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα δυο πρώτα ματς.

Μπόμπι Μπράουν

Μετά την καλή εμφάνιση του στο τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου τελικού, πήρε χρόνο συμμετοχής στο 25’, αγωνίστηκε για έξι λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά ούτε και επιθετικά ούτε και οργανωτικά. Πέτυχε 3 πόντους με 3/4 βολές, αλλά είχε 0/3 σουτ και με την κακή αμυντικά του εικόνα, δεν μπορούσε να ξαναπεράσει στο παρκέ.

Ιωάννης Παπαπέτρου

Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού συνολικά στους πρώτους δυο τελικούς δεν βρήκε ρυθμό επιθετικά είτε αγωνιζόταν ως τριάρι, είτε ως τεσσάρι, ενώ και αμυντικά είχε αρκετά προβλήματα. Τελείωσε τον αγώνα άποντος με 0/5 σουτ στα 22:48 που αγωνίστηκε. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε μια ασίστ και δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά όπως στα πρώτα ματς, είτε έπαιζε με πρόσωπο στο καλάθι, είτε με πλάτη.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Λετονός γκαρντ δεν φάνηκε στο παιχνίδι εκτελεστικά, καθώς πήρε μόλις ένα σουτ στα 11:02 συμμετοχής του και δεν λειτούργησε καλά με κανέναν παρτενέρ του στα γκαρντ. Εμεινε άποντος, μοίρασε δυο ασίστ, αλλά σίγουρα θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ περισσότερο σε μια βραδιά που η ομάδα του είχε εμφανές επιθετικό πρόβλημα.

Μπράιαν Ρόμπερτς

Αγωνίστηκε 17:54, περισσότερο σε σχέση με τους δυο προηγούμενους τελικούς, αλλά επιθετικά δεν βοήθησε καθόλου τον Ολυμπιακό. Πέτυχε δυο πόντους με 2/2 βολές και είχε 0/4 σουτ, δεν μοίρασε ασίστ και δεν μπορούσε να διαδραματίσει ουσιαστικό ρόλο στο παιχνίδι. Αμυντικά ξεκίνησε καλά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός τον χτύπησε στην άμυνα.

Γιώργος Μπόγρης

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Κάιλ Γουίλτζερ

Ο Καναδός φόργουορντ χρησιμοποιήθηκε για 5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε πάνω του αρκετές προσπάθειες, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος (1/4 σουτ) και οι «πράσινοι» προσπάθησαν να τον χτυπήσουν στην άμυνα και έτσι ο Σφαιρόπουλος τον απέσυρε γρήγορα στον πάγκο. Το ίδιο συνέβη και στο τέλος της τρίτης περιόδου, όταν ξαναπέρασε στο παρκέ. Πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, αλλά και πάλι ήταν πρόβλημα στην άμυνα αλλαγών που επέλεξε ο Σφαιρόπουλος.