Προμηθέας: Άνετο πέρασμα από τον Χολαργό! (video)

BASKET LEAGUE / ×ÏËÁÑÃÏÓ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / EUROKINISSI)

Συνεχίζει τις εντυωσιακές εμφανίσεις ο Προμηθέας! Η ομάδα της Πάτρας ”πέρασε” και από τον Χολαργό με 69-57, έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του και 4η συνολικά σε 6 αγωνιστικές και έδειξε και πως και φέτος, θα πρωταγωνιστήσει στην Basket League. Αντίθετα, ο Χολαργός δεν μπόρεσε να μπει ποτέ ουσιαστικά στον αγώνα και έμεινε στο 2-4.

Για την 7η αγωνιστική, ο Προμηθέας υποδέχεται την Κύμη (24/11, 15:45, ΕΡΤ), ενώ ο Χολαργός πηγαίνει στο Ρέθυμνο (24/11, 15:45, ΕΡΤ).

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και έδειξαν από την αρχή πως θα παλέψουν στα ίσα γι’ αυττήν. Και έτσι έγινε, με τον Χολαργό να ξεκινάει καλύτερα το ματς, όμως ο Προμηθέας αντέστρεψε το κλίμα και τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-15.

Στην επόμενη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε. Το ”κλειστό” ματς μετετράπει σε… ματς των Πατρινών και πιο συγκεκριμένα του Ολεξάντρ Λίποβι, που με 3/4 τρίποντα και συνολικά 11 πόντους, έδωσε ”αέρα” 13 πόντων στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να αντιδράσουν και το 18-31 έγινε 32-38, με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να φτάνει τους 12 πόντους, όμως ένα τρομερό buzzer beater του Ριόν Μπράουν (13 πόντοι) έκανε το 32-41 του ημιχρόνου!

Αγωνία για Κασελάκη, προσπάθησε, αλλά δεν μπορούσε o Χολαργος

Η προσπάθεια του Χολαργού για να επιστρέψει στο ματς δεν καρποφόρησε. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 7, όμως ο Προμηθέας είχε τις επιθετικές λύσεις και μπόρεσε να διατηρήσει την μικρή αλλά ασφαλείας διαφορά των 8 πόντων (46-54), ενόψει και της τελευταίας περιόδου!

Η προσπάθεια των γηπεδούχων έμεινε ημιτελής, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μπαίνουν φουριόζοι και με ένα γρήγορο 6-0, έκαναν το 46-60 στο 32′, με τον Μπράουντ να εξελίσσεται σε MVP! Ο έλεγχος δεν έφυγε ποτέ από τα χέρια του Προμηθέα, ο Χολαργός με το σχεδόν τραγικό του ποσοστό από τα 6,75μ. (2/22) δεν είχε καμία τύχη απέναντι σε μία ομάδα που εντυπωσιάζει σε Ελλάδα και Ευρώπη και μοιραία ήρθε το τελικό 57-69, που φέρνει στο 2-4 τους νεοφώτιστους και στο 4-2 τους νικητές. Αγωνία στις τάξεις του Προμηθέα για τον τραυματισμό του Λεωνίδα Κασελάκη, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χολαργός προσπάθησε να πλησιάσει, όμως ο Προμηθέας έβρισκε πάντα τον τρόπο και δεν επέτρεψε την διαφορά να πέσει κάτω από τους 7. Όλα τελείωσαν στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +14!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Ρίον Μπράουν με 19 πόντους (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Ολεξάντρ Λίποβι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 10. Εξαιρετικοί αλλά χωρίς αντίκρισμα οι Βλάντο Γιάνκοβιτς και Τόαρλιν Φιτζμπάτρικ με 12 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69.