Προμηθέας: Δυσκολεύτηκε αλλά με 100άρα “λύγισε” τον Κολοσσό

2019-01-19T16:50:54+00:00 2019-01-19T17:06:15+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Jan/19 16:50

Την ένατη συνολικά νίκη του στην φετινή Basket League σε 14 αγωνιστικές πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επιβλήθηκε με 101-95 του αξιόμαχου Κολοσσού Ρόδου, με αποτέλεσμα να παραμείνει στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας και να πάρει σπουδαία ανάσα πριν το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν, εν τέλει κατάφεραν να διατηρήσουν το αρκετό όπως αποδείχθηκε προβάδισμα που είχαν αποκομίσει από τα τρία πρώτα δεκάλεπτα και να φτάσουν στο τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στην Πάτρα σε σύνολο επτά ματς. Απεναντίας οι Ρόδιοι για άλλοι μια φορά δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν μια καλή εμφάνιση και διατηρήθηκαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 με 2-11 ρεκόρ.

Διακύμανση αγώνα

Κάτι από NBA θύμισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά εύστοχες στα σουτ εντός πεδιάς (62% έναντι 55%), ενώ παράλληλα δεν έδιναν ιδιαίτερη βαρύτητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι συνολικά 108 πόντοι που επετεύχθησαν (!), με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος προηγούμενος με 56-52.

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν επτά περισσότερες επιθέσεις (έξι παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και ένα λιγότερο λάθος) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 52-52 στο 19′ εκμηδενίζοντας το προβάδισμα δέκα πόντων που είχαν οι παίκτες του κόουτς Γιατρά (35-25) στο 10′, εντούτοις οι γηπεδούχοι όντας λίγο πιο εύστοχοι και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη του Κολοσσού στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πήραν μια μικρή διαφορά.

Με ένα 12-6 σερί του Προμηθέα στα πέντε πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και πρωταγωνιστές του Μπραουν και Έλις, η διαφορά ξέφυγε εκ νέου (68-58), όμως οι παίκτες του Φλεβαράκη με ένα γρήγορο 5-0 σερί στην ολοκλήρωση της περιόδου μείωσαν σε 76-70.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα πιο κοντά (78-75) στο 31′, όμως έκτοτε οι Πατρινοί ήταν ψύχραιμοι και χωρίς να “λαχταρίσουν” προς το φινάλε διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ και πήραν την νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Ο Προμηθέας είχε πολυφωνία στην επίθεση, καθώς και οι πέντε βασικοί του παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Λάνγκστον Χολ που είχε 20 πόντους και 11 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν από τον Κολοσσό, στο φινάλε έδειξαν την διαφορά ποιότητας που έχουν από τους αντιπάλους τους και έπαιξαν όσο έπρεπε για να διατηρήσουν την διαφορά που είχαν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95.