Ανεβαίνει ο… εντυπωσιακός Άρης που “σάρωσε” τον Πανιώνιο!

2019-02-02T16:36:55+00:00 2019-02-02T16:41:43+00:00.

02/Feb/19 16:36

Ο Άρης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό, κέρδισε άνετα με 79-56 τον Πανιώνιο στο “Nick Galis Hall” και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες εντός έδρας νίκες.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν πολύ καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα, δεν άφησε την διαφορά ποτέ να πέσει κάτω από τους 6-7 πόντους και στο φινάλε πανηγύρισε μία πολύ σημαντική και άνετη νίκη.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 6-10 και ανεβαίνει βαθμολογικά, ενώ ο Πανιώνιος “βουλιάζει” με ρεκόρ 3-13 και “παλεύει” για την παραμονή του.

Το παιχνίδι

“Φωτιά” ο Άρης και… προβάδισμα νίκης!

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό στην επίθεση και ήταν ισόπαλες με 14-14 (στο 5′), παρά το αρχικό προβάδισμα του Άρη με 8-3. Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με +6 (23-17 στο 17′), με επιμέρους σκορ 12-6 και η πρώτη περίοδος έληξε, με 30-24.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά με την επίθεση του λειτουργεί εξαιρετικά και με 13-1 επιμέρους σκορ, “εκτόξευσε” για πρώτη φορά την διαφορά στο +18 (43-25 στο 14′). Ο Πανιώνιος αντέδρασε και με σερί 9-0 μείωσε σε 43-34 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την διαφορά να ανεβαίνει ξανά στο +15 (53-38).

Τρομερός και… νικητής ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με, τον Άρη να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα 16 πόντων (58-42 στο 23′), με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μπερδεμένοι στο παρκέ. Οι “κυανέρυθροι” βελτίωσαν την άμυνα τους και με σερί 7-0 μείωσαν σε 58-49 (στο 27′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη μπροστά με 60-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Πανιώνιος έμεινε χωρίς πόντο για 4 λεπτά και ο Άρης διατηρούσε μία διψήφια διαφορά “ασφαλείας” με 70-51 (στο 34′), έπειτα από εντυπωσιακό σερί 10-0. Περίπου 4′ λεπτά πριν το φινάλε, ήταν στο +21 (75-54) με συνολικό επιμέρους σκορ 15-4 και είχε “κλειδώσει” την νίκη. Τελικά οι “κίτρινοι” πανηγύρισαν την πολυπόθητη νίκη με79-56, απέναντι σε έναν πολύ μέτριο Πανιώνιο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτο όπου ο Άρης, με σερί 10-0 “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +19 (70-51) και… καθάρισε την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κάιζερ με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56