Ολυμπιακός: Νίκησε Ήφαιστο σκέφτεται Μιλουτίνοφ και… Σφαιρόπουλο! (video)

2019-02-03T16:21:04+00:00 2019-02-03T20:12:33+00:00.

03/Feb/19 16:21

BASKET LEAGUE / ǖIӔϓ ˇ̍ϕ - ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός αν και “πληγώθηκε” στην Λήμνο με τους τραυματισμούς των Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, χάρη στην καλή του άμυνα και την σοβαρή εμφάνιση, κέρδισε τον Ήφαιστο εύκολα με 73-53!

Του Νίκου Βαρλά/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλή στην άμυνα και παρότι είχε προβλήματα στο περιφερειακό σουτ, “λύγισε” τον Ήφαιστο που στην επίθεση τα βρήκε… δύσκολα και δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ρεκόρ 15-1 και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης, λόγω του ότι ο Παναθηναϊκός έχει ένα λιγότερο ματς, ενώ ο Ήφαιστος είναι στο 8-8 και “παλεύει” για την είσοδο στα playoffs.

Τώρα ο Ντέιβιντ Μπλατ και οι παίκτες του, προετοιμάζονται για την μεγάλη “μάχη” στο Τελ Αβίβ απέναντι στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όπου αναζητούν ένα σπουδαίο διπλό, ώστε να μείνουν κοντά σε Μπαρτσελόνα και Εφές στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

“Ερυθρόλευκη” άμυνα και… προβάδισμα για Ολυμπιακό

Με τους Ουίλιαμς-Γκος και ΛεΝτέι (8 πόντους) να σκοράρουν και την άμυνα να λειτουργεί καλά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από νωρίς με 10-2 (στο 4′). Ο Ήφαιστος με τον Σμιθ να σκοράρει, μείωσε σε 14-8 (στο 7′), ο Πρίντεζης όμως ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (18-8 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με 22-16 υπέρ του Ολυμπιακού, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Σταμάτη.

*Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, τραυματίστηκε στην κνήμη στο πρώτο δεκάλεπτο, του τοποθετήθηκε πάγος και δεν θα συμμετείχε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 6-2 και μείωσαν σε 24-22 (στο 12′), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε με 9-2 επιμέρους σκορ και έκανε το σκορ 33-24 (στο 15′). Ο Σπανούλης με λέι απ έκανε το σκορ 41-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να παίζει καλή άμυνα (3 ασίστ, 8 λάθη, 2/14 τρίποντα ο Ήφαιστος) και να προηγείται με 41-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν… όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Λήμνο ξεκίνησε με, τον Γιώργο Πρίντεζη να τραυματίζεται στο γόνατο και να αποχωρεί από το παρκέ, αλλά τον Ολυμπιακό να διατηρεί μία διαφορά “ασφαλείας” με 49-37 (στο 23′). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ αν και άστοχοι με 2/13 τρίποντα, ήταν μπροστά με 53-41 (στο 28′) χάρη στην εξαιρετική άμυνα τους και έκλεισαν τελικά την τρίτη περίοδο, προηγούμενοι με την υπέρ τους διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (59-43).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 7-0 “εκτόξευσε” την διαφορά στο +23 (66-43 στο 32′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη. Ο Ήφαιστος αντέδρασε και με 7-0 δικό του σερί μείωσε σε 66-50 (στο 34′), αλλά όλα πλέον είχαν κριθεί. 2′ λεπτά πριν την λήξη, το σκορ ήταν 68-52 και στο φινάλε, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το διπλό με 73-53.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έπαιξε τρομερή άμυνα δέχθηκε μόλις 11 πόντους (οι περισσότεροι από βολές) και με επιμέρους σκορ 18-11, προηγήθηκε με 59-43 και “κλείδωσε” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΛεΝτέι επιθετικά ήταν πολύ καλός με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ επίσης και ο Πρίντεζης ήταν καθοριστικός μέχρι και να τραυματιστεί με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης ο Ουίλιαμς-Γκος είχε 11 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Τίμα 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 43-59, 53-73