ΑΕΚ: “Λύγισε” στην παράταση το σκληρό Λαύριο

2019-04-06T18:11:24+00:00 2019-04-06T18:32:08+00:00.

06/Apr/19 18:11

Το Λαύριο πίεσε όσο μπορούσε την ΑΕΚ, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η εμπειρία “μίλησε” ώστε η “Ενωση” να πάρει τη νίκη (94-100) και να επανακάμψει μετά το σοκ του αποκλεισμού από το BCL.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προερχόταν από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και χωρίς τον Θίοντορ έψαχνε νίκη-ανάσα βαθμολογικά και ψυχολογικά στο Λαύριο για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχοντας τα δικά της προβλήματα, με τον τραυματισμό του Λούντζη, ήταν άκρως ανταγωνιστική και με τον Νίξον εξώθησε στα… όρια την ΑΕΚ, η οποία όμως με Χάντερ, Σάκοτα και Τζέιμς επικράτησε στην παράταση και ανέβηκε στο 17-5 με την 7η σερί νίκη της, για να πατήσει ακόμα πιο γερά στη 2η θέση της κατάταξης, με το Λαύριο να έχει πλέον 6-16.

Εξέλιξη αγώνα

Το Λαύριο ήταν καταπληκτικό στην πρώτη περίοδο, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού για να χτυπά κάθε αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ, είτε με τον Ουίτι, είτε με τον Νίξον, ώστε να πάρει και +9 (26-17) πριν το 28-20 (10′).

Η ΑΕΚ βρήκε το… μυαλό της και ισορρόπησε άμεσα, με τον Μωραΐτη να μπαίνει και να αλλάζει τον ρυθμό για την ομάδα του Μπάνκι, η οποία πήρε προοδευτικά τα ηνία, φτάνοντας στο δικό της +8 (39-47) για το 42-49 της ανάπαυλας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν σαφές προβάδισμα, αλλά Χαραλαμπόπουλος και Ερμείδης έκλεισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (69-70, 30′), με τον Νίξον μαζί με τον Λαμπ να κάνουν μεγάλη ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ.

Ομως Σάκοτα και Τζέιμς ήταν εκεί για να διατηρούν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ, ωστόσο το Λαύριο δεν τα παρατούσε (85-87, 37:20”). Ο Τζέιμς με μια τάπα στον Νίξον και καλάθι στην επόμενη επίθεση έδωσε +4 στην “Ενωση” (85-89, 38′).

Η ομάδα του Σερέλη τα έδωσε όλα και με τις βολές του Λαμπ έφερε το ματς στα ίσια (89-89, -3,9”) για να πάει στην παράταση, αφού το τρίποντο του Λαρεντζάκη βρήκε σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως με δικό του γκολ-φάουλ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (93-94) και διατήρησε βραχεία κεφαλή (94-95), πριν έρθει το τρίποντο του Σαντ-Ρος (94-98, -27,5”) για να της δώσει παράσταση νίκης, την οποία πήρε με το τελικό 94-100, για να γίνει… βάλσαμο στις πληγές του ευρωπαϊκού αποκλεισμού.

Ο Βινς Χάντερ (22π., 6ριμπ.) ήταν σε άλλο ένα παιχνίδι στην πρώτη γραμμή για την ΑΕΚ, η οποία πήρε πολλά από τους Σάκοτα (16π., 8ριμπ.), Τζέιμς (14π.) και τον Σαντ-Ρος (13π.. 6ριμπ.) που έβαλε και το τρίποντο που έριξε στο… καναβάτσο το Λαύριο, που είχε από την πλευρά του τρομερούς τους Λαμπ (23π.), Νίξον (18π.) και Μιλόσεβιτς (13π.).

Που κρίθηκε

Το Λαύριο παρά το σταθερό προβάδισμα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο τα έδωσε όλα και με τις βολές του Λαμπ κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, όπου όμως πλήρωσε τα λάθη και τις 1/6 βολές που είχε, με την “Ενωση” να παίρνει τη νίκη από τη στιγμή που ο Σαντ-Ρος ευστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο που έκανε το 94-98 (-27,5”).

Δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.), 94-100

Διαιτητές: Σώμος, Παναγιώτου, Παφίλης