Προμηθέας: Με 100άρα “διέλυσε” τον Πανιώνιο και ελπίζει για τετράδα!

2019-04-20T17:27:13+00:00 2019-04-20T17:38:31+00:00.

Stelios Toromanidis

20/Apr/19 17:27

Ζωντανός στην “μάχη” της τετράδας έμεινε ο Προμηθέας που “ισοπέδωσε” με 104-67 τον Πανιώνιο εντός έδρας φτάνοντας τις δέκα νίκες στην Πάτρα και τις 16 συνολικά στην φετινή Basket League σε 25 αγωνιστικές.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μπορεί να γνώρισαν μια βαριά ήττα, όμως δεν τους πείραξε βαθμολογικά, καθώς με 8-17 ρεκόρ έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην Α1.

Διακύμανση αγώνα

Με σούπερ άμυνα και εκπληκτικό Μπράουν επιθετικά (7 πόντοι και 6 ασίστ) οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκαν με διαφορές ανά των 20 πόντων ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με +21 (33-12).

Οι Παπαντωνίου (14 πόντοι), Δίπλαρος (8 πόντοι) και Ντόρσει (8 πόντοι) προσπάθησαν και μπόρεσαν να ρίξουν κατάτι την διαφορά για τους παίκτες του Φραγκιά (47-34 στο 20′) χωρίς όμως να αγχώσουν ιδιαίτερα τον Προμηθέα.

Το σύνολο του Γιατρά μπήκε με όρεξη και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λίποβι (10 πόντους) και Κατσίβελης (10 πόντους) βοήθησαν το “αφιονισμένο” Μπράουν (22 πόντους), με αποτέλεσμα το σκορ να “ξεφύγει” εκ νέου σε επίπεδα πρώτης περιόδου (68-49 στο 30′).

Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση τα πεπραγμένα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Προμηθέας ξεπέρασε τους 100 πόντους και πήρε μια πολύ άνετη νίκη με 104-67.

Παίκτης Κλειδί

Ο Ρίον Μπράουν με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών και ο κ΄λυριος λόγος που ο Προμηθέας έφτασε σε μεγάλης έκτασης νίκη!

Σημείο Κλειδί

Από την αρχή του αγώνα ο Προμηθέας “ξέφυγε” και πήρε μεγάλες διαφορές, με αποτέλεσμα να επικρατήσει άνετα απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες.

Δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67.