Περιστέρι: Με Καράμπελα… “έλιωσε” τον Ήφαιστο και πέταξε για τετράδα!

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ντέρμπι, με τον Ήφαιστο στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα να παίρνει σημαντικές διαφορές των 6 και 8 πόντων, όμως στο τέλος το Περιστέρι “ξύπνησε” και χάρη σε μία τρομερή τέταρτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον νεαρό Καράμπελα, πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Πλέον το Περιστέρι μετά την μεγάλη πρόκριση του, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των playoffs τον Παναθηναϊκό και μάλιστα με πλεονέκτημα έδρας.

Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον καθοριστικό προημιτελικό, με τις άμυνες τους να έχουν πρώτο λόγο και το σκορ ισόπαλο με 8-8 (στο 5′). Το Περιστέρι με σερί 7-0 προηγήθηκε με 15-8 (στο 7′), όμως στο τέλος της πρώτης περίοδου ο Ήφαιστος μείωσε σε 17-16 και επιμέρους σκορ 8-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 7-2 και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +6 (24-18 στο 14′). Η άμυνα των γηπεδούχων είχε “πνίξει” την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου που είχε σκοράρει 5 πόντους σε 7 λεπτά και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 27-21 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 31-31 και το ματς να διαθέτει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

“Καθάρισε” την πρόκριση στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με, τον Ήφαιστο να παίζει πολύ καλή άμυνα και να προηγείται μετά από πολλή ώρα με 39-36 (στο 24′). Με συνολικό επιμέρους σκορ 14-8, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +6 (45-39 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 49-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτου του προημιτελικού, οι παίκτες του κόουτς Πεδουλάκη “ξύπνησαν” για τα καλά και με εντυπωσιακό σερί 13-0 προηγήθηκαν με 60-49 (στο 34′), όντας πλέον φαβορί για την νίκη-πρόκριση. Περίπου 5′ λεπτά πριν το φινάλε, με 5-0 σερί ο Ήφαιστος μείωσε σε 60-54 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Με 3′ λεπτά να απομένουν, το Περιστέρι ήταν στο +10 (64-54) και “αγκαλιά” με την πρόκριση, απέναντι σε έναν κουρασμένο και άστοχο Ήφαιστο. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη και την ιστορική πρόκριση, με 74-64.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο, όπου το Περιστέρι όντας πίσω στο σκορ με 49-47, έκανε σερί 13-0 και γύρισε πλήρως την εικόνα του ματς, παίρνοντας προβάδισμα 11 πόντων (60-49) για πρώτη φορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπέντιλ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, αλλά αυτός που άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα με την ενέργεια του από τον πάγκο ήταν ο Ζώης Καράμπελας. Ο 18χρονος πλέι μέικερ έκανε πολύ καλή δουλειά όταν η ομάδα του βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, έχοντας δυο πολύ ΜΕΓΑΛΑ τρίποντα και συνολικά 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64