ΑΕΚ: “Διέλυσε” τον Πανιώνιο και… επέστρεψε στις νίκες στην Basket League!

BASKET LEAGUE / Eʠ- Ёٍ͉ɏӠ(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ασταμάτητη στην επίθεση στο πρώτο μέρος και παράλληλη εξαιρετική στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 53-31. Μπορεί ο Πανιώνιος να μείωσε, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να διεκδικήσει το μεγάλο διπλό.

Πλέον, μετά την επικράτηση της ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη με ρεκόρ 2-3 και η “ένωση” πήρε μία μεγάλη βαθμολογική… ανάσα.

Το παιχνίδι

“Ισοπεδωτική” στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ!

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς με 12-4 (στο 5′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 12-9 με 5-0 σερί (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με την “ένωση” με επιμέρους σκορ 11-2 να ανεβάζει το προβάδισμα της σε μεγαλύτερο από double score (24-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί και με το επιμέρους σκορ τους να φτάνει συνολικά στο 21-3, “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +22 (34-12 στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, με επιμέρους σκορ 10-3 σε 37-22 (στο 15′), όμως η ΑΕΚ ξέσπασε εκ νέου και ανέβασε την διαφορά στο +24 (56-22 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Πανιώνιο πίσω με 53-31.

Άνετα κέρδισε τελικά η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, τον Πανιώνιο να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-5 να μειώνει σε 58-45 (στο 25′) και να δίνει… ζωή στον αγώνα. Η ΑΕΚ διατηρούσε πάντως μία διαφορά “ασφαλείας” και η τρίτη περίοδος έληξε με, 72-50 και όλα να έχουν τελειώσει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το θέμα νικητής είχε κριθεί, με την “ένωση” να προηγείται με 78-56 στο 33ο λεπτό. Στο τελευταίο τρίλεπτο με την διαφορά, για την ΑΕΚ στο +22 (80-58) όλοι περίμεναν την λήξη, που βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 91-61!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ ήταν απολαυστική και προηγούμενη με 53-31 “καθάρισε” από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαννόπουλος ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Σαντ-Ρος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Γκίκας με 9 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61