Πανιώνιος: Πήγε να “αυτοκτονήσει” αλλά κέρδισε την Λάρισα και ανεβαίνει συνεχώς! (videos)

Του Γιάννη Γιανναράκηinfo@eurohoops.net

Η… ιστορικά καλή τρίτη περίοδος έφτανε για να καλύψει τα… κακώς κείμενα του Πανιωνίου (5-6), ο οποίος επικράτησε δύσκολα της Λάρισας (3-8) με 74-71 και απομακρύνθηκε εκ νέου από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος!

Αντίθετα, οι φιλοξενούμε έπεσαν στο 3-8 που τους φέρνει μόλις μια νίκη πάνω από τον Άρη που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Σάμιουελς (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ), ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Βεργίνης (19 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και Πέτροβιτς (13 πόντοι και 4 ριμπάουντ).

Στον αντίποδα, ο Μπράντον Ρας ήταν για άλλη μια φορά θετικός (15 πόντοι και 8 ριμπάουντ) παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε με τα φάουλ, ενώ κομβικός  ήταν ο Μπερχανεμέσκελ (17 πόντοι, οι 15 στην τελευταία περίοδο), ο οποίος πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς στο τέλος.

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από ελάχιστο χρόνο παιχνιδιού, ένταση και μπόλικη αστοχία. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα ελέω… Σάμιουελς (13-6), η Λάρισα επέστρεψε (16-14) όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία σε μια περίοδο όπου σούταραν 14(!) βολές (8/14), χάρη στα 10 ομαδικά φάουλ των φιλοξενούμενων.

Πάντως, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να βρει τον τρόπο να βρεθεί μπροστά στο σκορ, μιας και ο Μπράντον Ρας πήρε… “φωτιά” στην αρχή τους δευτέρου δεκαλέπτου. Με τρία σερί τρίποντα του πάλαι ποτέ πρωταθλητή του ΝΒΑ οι Λαρισαίοι βρέθηκαν στη θέση του οδηγού (24-27), ο Βεργίνης απάντησε με δύο δικά του μακρινά σουτ (30-27) και η συνέχεια μέχρι το ημίχρονο συνεχίστηκε με παρόμοιους ρυθμούς.

Η αύρα του ντέρμπι που επικρατούσε στο πρώτο μέρος χάθηκε για τα καλά μετά την ανάπαυλα. Κύριος λόγος για αυτό ήταν η απίθανη επίδοση των παικτών του Γαβριήλ πίσω από την γραμμή των 6.75μ., από όπου πυρπολούσαν άνευ όρων! Χαρακτηριστικό είναι πως στο τέλος της τρίτης περιόδου που βρήκε τον Πανιώνιο στο +16 (64-48), οι Νεοσμυρνιώτες ήταν πιο εύστοχοι στα τρίποντα απ’ ότι στις βολές (12/20 τρίποντα, 12/23 βολές)!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πανιώνιος χρειαζόταν απλά μια ήρεμη διαχείριση της κατάστασης. Αντ’ αυτού, οι γηπεδούχοι επέτρεψαν στη Λάρισα να αντιδράσει και να επιστρέψει σε μονοψήφια διαφορά, καθώς έμεινε δίχως πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Μπερχανεμέσκελ βρήκε ρυθμό και άρχισε να εκτελεί, στέλνοντας το ματς στο -3 (66-63)!

Το ματς οδηγήθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των βολών, εκεί όπου όπως θα δείτε η Λάρισα διαμαρτυρήθηκε έντονα για την παρακάτω φάση.

Ο Μπράντον Ρας, οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήταν εύστοχος στέλνοντας το ματς στο -1 (72-71), ο Πάσαλιτς απάντησε (74-71), ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο κάτω από άκρως ευνοϊκές συνθήκες και κάπως έτσι οι κυανέρυθροι πήραν μια νίκη δια πυρός και σιδήρου.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-35, 64-48, 74-71