Η Μιλάνο είναι ακόμα ζωντανή!

2015-06-06T20:14:36+00:00 2015-06-06T20:31:36+00:00.

Lefteris Moutis

06/Jun/15 20:14

Μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου του πέμπτου ημιτελικού εναντίον της Ντιναμό Σάσαρι, η σεζόν έμοιαζε χαμένη για την Ολίμπια Μιλάνο. Παρόλα αυτά, ο Σάμουελς και ο Τζεντίλε αντεπιτέθηκαν και οι πρωταθλητές είναι ακόμα ζωντανοί 95-88 παρότι η Σάσαρι χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να φθάσει στους τελικούς (προηγείται με 3-2 νίκες)

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μέχρι το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου του πέμπτου ημιτελικού εναντίον της Ντιναμό Σάσαρι, η σεζόν έμοιαζε χαμένη για την Ολίμπια Μιλάνο. Παρόλα αυτά, ο Σάμουελς και ο Τζεντίλε αντεπιτέθηκαν και οι πρωταθλητές είναι ακόμα ζωντανοί (95-88) παρότι η Σάσαρι χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να φθάσει στους τελικούς (προηγείται με 3-2 νίκες).

Η Ντιναμό Σάσαρι είχε μεγάλη αυτοπεποίθηση στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγούνταν μέχρι το 23′ (60-50) χάρη στο εκπλητκικό παιχνίδι των Λόγκαν (21π), τον Λαουάλ (13π.) και τον Σόσα (14π.)

Ο Ντάνιελ Χάκετ καθόταν στον πάγκο ανήμπορος να βοηθήσει την ομάδα του, επειδή ο αθλητικός δικαστής τον τιμώρησε με ποινή δυο αγωνιστικών για ο,τι συνέβη στον τέταρτο ημιτελικό.

Παρόλα αυτά, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε (15 π. με 11/17 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Σαμάρντο Σάμουελς (24 π., με 9/12 2π., 9 ριμπάουντ) έκαναν βήμα μπροστά και το Μιλάνο πήρε το προβάδισμα (69-63, 29′) με επιμέρους σκορ 19-3!

Η Σάσαρι δεν κατάφερε να επιστρέψει αλλά έχει δυο ακόμα ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και το εισιτήριο για τους τελικούς. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Σαρδηνία και ο Χάκετ θα είναι και πάλι εκτός.