Ισοφάριση θρίλερ για Άρη

2015-06-09T21:48:06+00:00 2015-06-09T20:44:00+00:00.

09/Jun/15 21:48

Του Νίκου Βαγγέλη

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι το ματς λίγο έλειψε να γίνει θρίλερ, ο Άρης μετουσίωσε σε ροζ φύλλο την υπεροχή του στις λεπτομέρειες έναντι του ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο άδειο Αλεξάνδρειο με 92-88.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έβρισκε τον τρόπο να ανατρέπει το σκηνικό και να δείχνει ικανή για τη ζημιά.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ που είχε σιγήσει μετά το πρώτο δεκάλεπτο, πήρε ξανά φόρα και έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Σπύρο Μούρτο.

Καταλυτικό ρόλο στην κατάκτηση της νίκης έπαιξε επίσης ο Κώστας Χαρίσης, καθώς και οι Ριντ, Πάσαλιτς. Βέβαια, ήρωας για τον Άρη ήταν ο Τόμας που με τρίποντο στα 37” έδωσε απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του: 86-82.

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Κέβιν Λάνγκφορντ, καθώς και η αξιόλογη παρουσία του Κάρτερ, του Χαριτόπουλου, του Μπρέμερ και του Όντουμ δεν αρκούσαν για να έρθει το διπλό.

Ο αγώνας

“Καυτός” μπήκε στο ματς ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, που μετά από ένα νευρικό λεπτό εκατέρωθεν, ήταν αυτός που δημιούργησε σκορ στο παιχνίδι, σημειώνοντας μάλιστα τους 6 πρώτους πόντους του Άρη στο 6-6 του τρίτου λεπτού.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και χάρη στην καλή παρουσία του Δημήτρη Χαριτόπουλου και το τρίποντο του Τζέικ Όντουμ έκανε ττο 12-17, πριν ο Βεζένκοφ μειώσει σε 14-17, με τον 10ο προσωπικό του πόντο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά 16-19.

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στη συνέχεια και ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε την ευκαιρία να προσπεράσει με 28-23 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Από εκεί και πέρα, ήταν η ώρα των σερί. Αρχικά 6-0 από τον Άρη με Χαρίση και Μούρτο, για να ακολουθήσει το ίδιο από τον Άρη με αιχμή του δόρατος τον Πάσαλιτς: 35-31. Με διαδοχικά τρίποντα από τους Δέδα-Μπρέμερ και δύο βολές του Χαριτόπουλου ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά (35-39) για έρθει το 37-41 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Τάιρους Τόμας άρχισε να “ξυπνάει” από το λήθαργό του και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 45-44. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να ανεβάζουν στροφές και ξέφυγαν με επτά πόντους (53-46) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.

Το καλάθι και η μία βολή του Κάρτερ και οι 2/4 βολές των Κάρτερ-Όντουμ κράτησαν όρθιο τον ΠΑΟΚ που μείωσε σε 53-51. Μούρτος και Χαρίσης απάντησαν για το 57-51 και ο Σούλης Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ. Δεν άλλαξαν και πολλά στα εναπομείναντα 2.5 λεπτά και δεκάλεπτο έληξε 60-54.

Κι εκεί που οι “ασπρόμαυροι” προσπαθούσαν να κάνουν την ολική επαναφορά και να διεκδικήσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις το ματς, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πήρε ξανά το όπλο του και έκανε κομμάτια την αντίπαλη άμυνα που αδυνατούσε να τον σταματήσει. Η “ψαλίδα” άνοιξε ξανά σε διψήφια επίπεδα (74-63 στο 35′).

Μάλιστα, ο εκπληκτικός για ένα ακόμη παιχνίδι, Σπύρος Μούρτος, με εύστοχο τρίποντο, διαμόρφωσε το 80-66 στο 37′. Ο ΠΑΟΚ έκανε απίστευτη ανατροπή, όμως ο Τόμας έδωσε τη χαριστική βολή στους αντιπάλους του, με τρίποντο στα 37” πριν το φινάλε για το 86-82.