“Αγενείς” και νικητές φιλοξενούμενοι

2015-01-03T01:10:18+00:00 2015-05-04T14:34:31+00:00.

03/Jan/15 01:10

Η Νίζνι Νόβγκοροντ, η Ανατολού Εφές και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσαν τη βραδιά της πρώτης αγωνιστικής του Top 16 με τρεις εκτός έδρας νίκες, η καθεμιά με τη δική της αξία. Παρόλα αυτά ο θρίαμβος των Ρώσων στο Μιλάνο είναι κάτι παραπάνω από αξιομνημόνευτη.

Παίζοντας με τον Τέιλορ Ρότσεστι πίσω στη δράση σε φουλ κατάσταση (19π., 8α σ.), η Νίζνι χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 79-59 κόντρα στην απογοητευτική Μιλάνο. Ο Τρέι Τόμπκινς ήταν επίσης εξαιρετικός με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ εναντίον των γηπεδούχων που απλά δεν μπορούσαν ν αντιδράσουν. Ο Αρτσιόμ Παραχούσκι και ο Τάρενς Κίνσεϊ επίσης, σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μάλαγα επί της Ουνικάχα (69-61) με τον Οθέλο Χάντερ να ξεχωρίζει στο παιχνίδι πετυχαίνοντας 18 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ, την ώρα που ο Βασίλης Σπανούλης είχε νταμπλ νταμπλ (11π., 10 ασ.). Ο αγώνας ήταν κλειστό μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι επέβαλαν τη θέλησή τους σε ένα ματς που κρίθηκε στην άμυνα.

Στη Βιτόρια, η Λαμποράλ Κούτσα είχε επίσης στα χέρια της τον αγώνα για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος η Εφές ήξερε τι να κάνει. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 67-64 2,5 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η Εφές τελείωσε το ματς με σερί 8-0 και πήρε τη νίκη με 72-67. Ο Στράτος Περπέρογλου με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο Στεφάν Λάσμε προσέθεσε 13 πολύτιμους πόντους.